Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Facebook Facepile
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako na odvetrávanie kúpeľne? Pomôže okno, ale lepšiu službu urobí ventilátor

Ako na odvetrávanie kúpeľne? Pomôže okno, ale lepšiu službu urobí ventilátor
Ako na odvetrávanie kúpeľne? Pomôže okno, ale lepšiu službu urobí ventilátor

Čistý a čerstvý vzduch je základnou požiadavkou zdravého bývania. Vysoká vlhkosť a teplota je ideálnym prostredím na tvorbu plesní a zápachu. Najohrozenejšími miestnosťami v byte sú v tomto ohľade kúpeľňa a WC. Ako z kúpeľne efektívne odvetrať vlhkosť a z WC zápach?

Ventilátor by mal byť neoddeliteľnou súčasťou kúpeľne aj v prípade, že v nej máte okno


 

3 základné spôsoby odvetrávania kúpeľne

Kúpeľňa a WC, ktoré sú často spojené do jednej miestnosti, patria medzi najvlhšie priestory v dome. V niektorých prípadoch môže relatívna vlhkosť vzduchu dosiahnuť hodnotu až 100%. Pri nedostatočnom vetraní by mohlo dôjsť k tvorbe plesní, ktoré môžu dokonca ohrozovať zdravie obyvateľov domu. Dlhodobé pôsobenie vlhkosti sa negatívne podpisuje aj na kúpeľňovom nábytku a vybavení, navyše môže prenikať aj do ostatných miestností. Vetranie kúpeľne môžete zaistiť niekoľkými spôsobmi.

1. Prirodzené vetranie – jedná sa o odvetranie kúpeľne cez voľne prístupné cesty, medzi ktoré sa radí napríklad okno. Otvorené okno zaistí prirodzené prúdenie vzduchu. Nie vždy však na uspokojivé odvetranie stačí. Môže byť príliš malé alebo nemusí byť vetranie dostatočne dlhé. Preto je aj v tomto prípade najlepším riešením do kúpeľne inštalovať kúpeľňový ventilátor.

2. Nútené vetranie pomocou ventilátora – s dokonalým odvetraním pomôže ventilátor do kúpeľne, ktorý z nej odvádza vlhkosť a „zlý vzduch“. Správny model nespôsobuje prievan, tepelné straty a neobťažuje hlučnou prevádzkou. Odvod vzduchu môže byť riešený cez stenu von, potrubím cez strechu či stenu von alebo do stúpačiek.

3. Vetranie pomocou rekuperácie – využíva sa predovšetkým pri nízkoenergetických domoch, kde sa stará o výmenu vzduchu, aby sa v dome udržovala konštantná teplota.


 

O zdravú klímu v kúpeľni a na WC sa postará ventilátor

Kúpeľňové ventilátory patria medzi najobľúbenejší spôsob, ako z kúpeľne a WC odvetrať vlhký vzduch a zápach. Pri jeho výbere je nutné brať ohľad na niekoľko dôležitých parametrov. Len správnym výberom predídete hluku, vracajúcemu sa zápachu späť alebo tvorbe kondenzátu. Akým spôsobom je možné vzduch z WC a kúpeľne odsávať?

Samostatný ventilátor do kúpeľne a WC – kúpeľňový ventilátor by mal byť tichý a vybavený spätnou klapkou, aby nedochádzalo k spätnému prúdeniu vzduchu.

Jeden potrubný ventilátor na odsatie oboch miestností – aj v tomto prípade je na mieste použitia ventilátora so spätnou klapkou, a navyše s vyšším výkonom.

Odsávací ventilátor na streche – v tomto prípade sa ventilátor neinštaluje do miestností, ale priamo na strechu. Realizácia je však pomerne nákladná, je potrebné siahnuť po výkonnom ventilátore a pripraviť sa na zložité stavebné úpravy.


 

Kam odvádzať vzduch

Ventilovaný vzduch je možné odvádzať kúpeľňovým ventilátorom priamo cez stenu von. Ďalšou možnosťou je odvod zo steny či stropu cez potrubie a posledným variantom je vývod potrubím či cez stenu do stúpačiek. V prípade odvodu vlhkosti cez potrubie je potrebné riešiť kondenzát, ktorý sa tvorí v priestore vetracej sústavy. Obvykle sa tak deje v prípade, že konštrukcia potrubia nie je chránená tepelnou izoláciou a vedie nezateplenou pôdou.

V zimnom období sa potom môžu teplé pary na chladnejších stenách sústavy začať zrážať a stekať späť. Preto je v tomto prípade dôležité vetraciu sústavu zatepliť, čím predídete tvorbe kondenzátu. Vetraciu sústavu je vhodné opatriť kondenzačnou nádržkou alebo výpustkou kondenzátu. Zjednodušene sa dá povedať, že sa jedná o časť potrubia, ktorá má vnútorný odkvap a bočný výpust. Pokiaľ by sa kondenzát neodvádzal mimo sústavu, kvapkal by späť a mohol by zničiť stropy, ale tiež znížiť životnosť potrubia.


Dôležité je vedieť, kam bude ventilátor odvádzať vzduch.


 

Ako na správny výber ventilátora do kúpeľne

Pri výbere kúpeľňového ventilátora sa zamerajte na niekoľko základných parametrov, podľa ktorých vyberiete najvhodnejší model. Ten by mal zodpovedať nielen veľkosti miestnosti, ale aj ďalším požiadavkám.

Typ ventilátora

Pri výbere ventilátora do kúpeľne je dôležité zistiť, kam povedie odvádzaný vzduch. Vďaka tomu budete vedieť, aké dlhé bude ventilačné potrubie. Dĺžka ventilačného potrubia má totiž vplyv na výkon ventilátora. Čím dlhšie potrubie bude, tým výkonnejší by mal ventilátor byť. Preto budete vyberať z axiálnych alebo radiálnych ventilátorov.

Axiálny ventilátor – je vhodný na priame odsávanie, ktoré môže ústiť cez stenu alebo strop na strechu. Maximálna dĺžka potrubia je do 5 m. Odvod vzduchu zaisťuje vrtuľa, ktorá je upevnená na osi motora.

Radiálne potrubné ventilátory – sú výkonnejšie, takže ich možno použiť na nepretržité odsávanie. Vyznačujú sa vyšším tlakom, teda odvádzaný vzduch vykonajú aj členitými vzduchovodmi s dĺžkou väčšou ako 5 m. Na transport vzduchu sa využíva turbína.


 

Prietok vzduchu ventilátora

Prietok vzduchu sa uvádza v jednotkách m³/hod. Ide o objem vzduchu, ktorý je ventilátor schopný dopraviť z miestnosti preč v určitom časovom období. Prietok vzduchu by mal zodpovedať objemu miestnosti a jej zaťaženiu. Každá miestnosť má totiž iné požiadavky na kompletnú výmenu vzduchu za hodinu. V kúpeľni by sa vzduch mal vymeniť 7-9 krát za hodinu. Objem vzduchu miestnosti teda vynásobte číslom 7. Získate tak hodnotu v, ktoré by mal zodpovedať prietok vzduchu ventilátora.


Dĺžka ventilačného potrubia

Dĺžka ventilačného potrubia určuje, aký výkonný ventilátor budete potrebovať. Všeobecne platí, že čím dlhšie potrubie a čím viac komponentov vo ventilačnom rozvode je, tým výkonnejší ventilátor budete potrebovať. V prípade zle zvoleného ventilátora sa odsávaný vzduch nemusí dostať až von a po vypnutí ventilátora sa odsatý vzduch môže vrátiť späť do miestnosti.


Tichý ventilátor Dalap 100 NOMIA ZW s časovým spínačom, hygrostatom a plastovou spätnou klapkou.


 

Priemer otvoru na ventilátor

Veľkosť otvoru na ventilátor sa riadi podľa niekoľkých parametrov, medzi ktoré patrí napríklad veľkosť miestnosti, miesto montáže, dĺžka potrubia a počet komponentov v zostave, ale aj to, ako rýchlo má ventilátor vzduch z miestnosti odsať.

Väčšinou, ale nie vždy, platí nasledujúce:

- do 100 m³/hod – ventilátory s priemerom 100 mm,

- 100 - 200 m³/hod – ventilátory s priemerom 100 mm alebo tiché ventilátory s priemerom 125 mm,

- 200 - 300 m³/hod – výkonnejšie ventilátory s priemerom 125 mm, tiché ventilátory s priemerom 150 mm.


 

Kam ventilátor umiestnite

Pri výbere ventilátora, ktorý chcete umiestniť priamo nad sprchovací kút alebo vaňu, siahnite po 12 V modeli. Tým eliminujete riziko zásahu elektrickým prúdom. Je však nutné počítať s tým, že tieto výrobky majú menší výkon, a tým pádom aj menší prietok vzduchu. V prípade, že chcete ventilátor odolný proti vode, siahnite po výrobku s bezpečnostným krytím IPX1–4.

Ďalšie vlastnosti a funkcie ventilátora

Na komfortnú klímu v kúpeľni má vplyv nielen výkon ventilátora, ale aj ďalšie jeho funkcie. Ide predovšetkým o:

Spätnú klapku – bráni prúdeniu pachov a vzduchu späť do miestnosti po vypnutí ventilátora.

Časový dobeh – ventilátor môže bežať aj po vopred nastavenej dobe po vypnutí či zhasnutí svetla.

Snímač vlhkosti – ventilátor sa vďaka nemu zapne vo chvíli, keď vlhkosť prekročí nastavenú hranicu.

Svetelný/pohybový snímač – vďaka nemu sa ventilátor automaticky zapne.

Tichý chod – tieto ventilátory sú vybavené motorom s nižšou hlučnosťou, ale majú aj nižší výkon.

Vyšší tlak – modely, ktoré vzduch odvedú aj cez dlhé potrubie. Kvôli vyššiemu výkonu a špeciálne tvarovanej vrtule býva hlučnosť týchto ventilátorov vyššia.

Guľôčkové ložiská – umožňujú ventilátor inštalovať do akejkoľvek polohy a predlžujú jeho životnosť.

Dizajn – do kúpeľne si môžete zaobstarať klasický ventilátor krytý mriežkou alebo dať prednosť modelom s predným krytom. V ponuke sú aj dizajnové výrobky v čiernej, striebornej či zlatej farbe.


 

Ovládanie ventilátora

Ventilátory do kúpeľne je možné ovládať pomocou vypínača alebo šnúrky. Obľúbené je tiež automatické ovládanie, kedy sa ventilátor spustí napríklad pri prekročení hranice vlhkosti. Ventilátory so svetelným či pohybovým čidlom sa spustia, akonáhle je narušené detekčné pole.

Nepodceňujte výber kúpeľňového ventilátora. Dokáže spríjemniť klímu v kúpeľni, ale taktiež sa podieľa na zdravom prostredí v celom byte či dome.

Filtrovať podľa parametrov
Prosím vyberte FenolStop NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Olej Wild Orange ZDARMA WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie Nedostupné
Filtrovanie podľa ceny
12
Hore
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089

Ospravedlňujeme sa, z dôvodu dlhodobej nedostupnosti tohoto produktu sme nútení dočasne pozastaviť objednávanie cez e-shop. Akonáhle produkt naskladníme uvoľníme ho do predaja. V prípade že Vám nevadí dlhšia čakacia doba napíšte nám na info@iventilatory.sk kde Vám radi objednávku vytvoríme.