Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Facebook Facepile
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako predchádzať vírusovým ochoreniam?

(10) Ako predchádzať vírusovým ochoreniam?
Ako predchádzať vírusovým ochoreniam?

Ochorenia spôsobené vírusy sa do nášho tela dostávajú najčastejšie cez sliznice dýchacieho a zažívacieho ústrojenstva. Prejavy a následky vírusových ochorení sú rôzne. S niektorými sa naše telo vyrovná samo, s inými musí bojovať pomocou medicíny. Medzi najúčinnejšiu ochranu patrí dostatočná hygiena, pobyt na čerstvom vzduchu a v niektorých prípadoch očkovania.


 


 


 

Aký je rozdiel medzi vírusovým a bakteriálnym ochorením

Vírusy a baktérie patria k najčastejším pôvodcom infekčných ochorení. K prenosu dochádza buď priamo kontaktom s chorým, alebo nepriamo (kontaminovaným vzduchom, prachom, vodou, potravinami alebo neživými predmetmi). Určenie, či za ochorením stojí vírus alebo baktéria, je veľmi dôležité preto, aby sa stanovila správna liečba.


 

Čo je to baktéria

Baktérie sú najrozšírenejšie jednobunkové organizmy na svete a možno ich pozorovať pod mikroskopom. Nie všetky sú škodlivé, niektoré z nich sú dokonca zdraviu prospešné (napríklad posilňujú prirodzenú obranyschopnosť).Zdraviu škodlivé baktérie sa delia na obligátne patogény, ktoré chorobu spôsobujú vždy, a na oportunistické patogénne baktérie, ktoré sú súčasťou mikroflóry organizmu a chorobu spôsobujú len za určitých okolností.


 

Bakteriálne ochorenie sa lieči pomocou antibiotík. Aby bola liečba úspešná, je dôležité poznať pôvodcu ochorenia. Medzi najčastejšie sa radí:

 • Streptokok - spôsobuje zápal nosohltana, angínu, zápal pľúc a ďalšie.
 • Stafylokok - spôsobuje kožné infekcie, infekcie dýchacích ciest, zápaly kĺbov a podobne.


 

Vir nemôže existovať sám o sebe

Vírusy sú oveľa menšie ako baktérie a nie sú viditeľné ani pod bežným mikroskopom. Vírus nie je sám o sebe bunkou, takže nie je schopný samostatnej existencie. K tomu potrebuje hostiteľskú bunku.Vir napadne bunku, na ktoré cudzopasí. Napadnutá bunka potom spracováva genetickú informáciu ako svoju vlastnú. Vírusy sa nemnožia, ale rozmnožujú hostiteľskou bunkou.


 


Obrázok: U vírusových ochorení je najčastejšie možné liečiť len príznaky.


 

Na vírusové infekcie antibiotiká nepôsobia. Liečba vírusového ochorenia je len symptomatická, čo znamená, že sa liečia príznaky, ale nie príčina. Medzi najčastejšie vírusové ochorenia patria:

 • zápaly horných dýchacích ciest,
 • chrípka,
 • hnačky,
 • mononukleóza,
 • žltačka,
 • ebola,
 • SARS,
 • MERS,
 • COVID-19
 • a ďalšie.


 

Vírusové infekcie väčšinou v tele prebiehajú skryto a len u malého množstva ľudí sa nákaza prejaví navonok.

Vďačíme za to schopnosti organizmu nahradiť stratu určitého množstva buniek a tiež imunitnému systému, ktorý bojuje proti napadnutiu ďalších buniek, čím vírus zlikviduje. Proti vírusovým ochorením sa môžete brániť očkovaním, ktoré stimuluje imunitný systém k tvorbe špecifických protilátok. Bohužiaľ sú však dostupné vakcíny len proti niektorým vírusom. Najdostupnejším a najúčinnejším riešením je dodržiavanie hygienických zásad, predovšetkým starostlivé umývanie rúk.


 

S prevenciou vírusových ochorení pomôže čistička vzduchu

Vírusovým ochorením môžete predchádzať viacerými spôsobmi:

 • nefajčite a vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu,
 • spite v dostatočne vetraných priestoroch,
 • rovnomerne si rozdeľte čas na prácu a odpočinok,
 • otužujte sa a pravidelne sa pohybujte na čerstvom vzduchu,
 • v čase chrípok nenavštevujte miesta s veľkou koncentráciou ľudí,
 • konzumujte veľa ovocia a zeleniny,
 • majte pravidelný a dostatočný príjem tekutín.


 

Najmä v zime sú veľkým alergénom plesne, ktoré vznikajú v dôsledku zníženého vetrania. Prevenciou teda je časté vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti. Ak z nejakého dôvodu nemôžete často vetrať (máte napríklad okno do rušnej ulice), pomôžu vám zvlhčovače a čističky vzduchu.


 

Čističkou vzduchu proti vírusom

Čističky vzduchu fungujú na princípe kontinuálne recyklácie vzduchu cez filter alebo sústavu filtrov rôznej konštrukcie. Ich hlavným cieľom je zbaviť vzduch s čo najväčšou účinnosťou pevného a kvapalného aerosólu, najmä jeho respirabilné frakcie a ďalších škodlivín (pele, baktérie, vírusy, prach a podobne). Tieto prístroje je možné používať celoročne.

Čističky vzduchu pracujú na rôznych princípoch. Odlišujú sa od seba predovšetkým spôsobom filtrácie.

 • Čističky s vodným filtrom - slúžia zároveň ako zvlhčovače vzduchu. Nečistoty sa zachytávajú do nádržky s vodou. Protiprašná účinnosť sa u vodných filtrov pohybuje okolo 50-70%. Vodu je potrebné pravidelne vymieňať, aby sa v nej nezačali tvoriť baktérie.
 • Čističky s absorpčným princípom čistenia vzduchu - ich filtračnú sústavu tvorí filter s živočíšnym uhlím a HEPA filter pre zachytenie peľu a prachu. Protiprašná účinnosť dosahuje až 99,97%.
 • Čističky s fotokatalytickým princípom - využívajú ultrafialové žiarenie a rozkladajú chemické emisie na bezpečné látky (voda, oxid uhličitý). Týmto spôsobom dokážu zničiť toxíny, vírusy i baktérie.
 • Čističky s elektrostatickým filtrom - najväčšou prednosťou je možnosť filtre umývať pod tečúcou vodou, čo znižuje nároky na prevádzku. Protiprašnost sa u týchto výrobkov pohybuje okolo 90%. Tieto prístroje sú drahšie a vyžadujú pravidelnú údržbu filtrov.
 • Čističky sa sterilizačná vlastností ozónu - v prístroji sa v zdravej miere tvoria ozón, ktorý vzduch sterilizuje od vírusov, baktérií, prachu i dymu. Čističky, ktoré fungujú iba na tomto princípe, nedokážu vzduch zbaviť pevných prachových častí.
 • Čističky s ionizátorom - ionizátor urýchľuje zhlukovanie a sedimentáciu prašných častíc z ovzdušia, takže vzduch dokonale čistí od prachových častíc, ktoré môžu dráždiť horné i spodné cesty dýchacie. Výhodou čističky je bezhlučná prevádzka, nevýhodou neschopnosť zachytiť pachy a iné plynné látky.


 

Ideálnou voľbou sú čističky s niekoľkonásobným filtračným systémom, ktorý si poradí ako s plynnými a mikroskopickými čiastočkami znečistenia, tak s pevnými nečistotami. Napríklad čistička vzduchu airbi SPRING disponuje sedemnásobnou filtráciou, ktorá si poradí s väčšími nečistotami (vlasy, chlpy, peľ), s nebezpečnými látkami, najjemnejšími prachovými časticami a mikroorganizmy, alergény, dymom, spóry plesní, vírusy i baktériamiČistička má niekoľko pracovných režimov. Nočný mód, ktorý vás neruší pri spánku, a senzor kvality ovzdušia, ktorý výkon zariadenia upraví podľa aktuálnej potreby. Samozrejmosťou je časovač, indikátor kvality vzduchu i ultratichý motor a ionizátor vzduchu.


 


Obrázok: Čistička airbi SPRING si vďaka sedemnásobnej filtrácii poradí s veľkými i mikroskopickými nečistotami.


 

Ideálna vlhkosť pre príjemný pobyt v miestnosti

S nastavením optimálnej vlhkosti v miestnosti vám pomôže zvlhčovač, ktorý môže byť súčasťou čističky vzduchu. Ak je vlhkosť v miestnosti príliš nízka (pod 40%), môže dochádzať k vysušovaniu kože, k zhoršeniu spánku alebo k dráždivému kašlu. Optimálna vlhkosť by sa v zime mala pohybovať medzi 45 až 65%, v lete medzi 40 až 60%. Príliš vlhký vzduch môže viesť k vzniku plesní, ktoré patria medzi alergény. Vďaka možnosti nastavenia sa môžete spoľahnúť na najlepšie vyhovujúci vlhkosť, ktorá je vášmu zdraviu prospešná.


 

Ako vírusy pôsobí na astmu a alergiu

Infekcie dýchacích ciest, ktorá je spôsobená vírusmi, patrí medzi časté spúšťače astmy a alergií u detí. Okrem toho vírusové a bakteriálne infekcie horných dýchacích ciest môžu tiež zhoršovať astmu a alergie u dospelých. Za zhoršenie môžu najčastejšie respiračný syncyciálny vírusy, vírusy chrípky a rinovírusmi.

 • Respiračné syncyciálne vírusy - označujú sa ako RSV vírusy a vyvolávajú zhruba 50% všetkých respiračných infekcií, ktoré sa spájajú s piskotom, čo je príznak astmy.
 • Vírusy chrípky - ochorenie, ktoré vyvolávajú, ovplyvňuje sérotyp vírusu v danom roku. Všeobecne platí, že u malých detí a starších osôb je ochorenie závažnejšie než u osôb ostatných vekových kategórií.
 • Rinovírusmi - zhoršuje sa kvôli nim astma u starších detí, ale aj v dospelosti.

Vírusová infekcia sa prejavuje predovšetkým podráždením sliznice. Kvôli zníženej obranyschopnosti u alergikov a astmatikov nedokáže organizmus vírus odstrániť. Vírus teda u týchto pacientov v dýchacích cestách prežíva aj niekoľko týždňov, počas ktorých zhoršuje či rozvíja alergický zápal.


 

Liečba infekčného ochorenia u alergikov a astmatikov

U ľudí trpiacich týmto ochorením je dôležitý pokojový režim. Vírusové ochorenie by sa rozhodne nemalo prechádzať. Akútna zhoršenia sa lieči pomocou podanie liekov predpísaných lekárom.


 

Babské rady na astmu a alergiu

Okrem medikamentov sa môžete obrátiť aj na prírodnú liečbu. Pri liečbe astmy vám môžu pomôcť tieto bylinky:

Oregano - má protizápalové účinky, obsahuje karvakrol, flavonoidy a terpény čistiace pľúca. Z oregana sa pripravuje čaj, ktorého by ste mali piť 2-3 šálky denne. V šálke stačí spariť a po dobu 10 minút nechať lúhovať 3 lyžičky oregana.

Ginkgo biloba - obsahuje antihistaminiká a má protizápalové vlastnosti. Je dostupná v rôznych variantoch, ale nemala by sa kombinovať s niektorými liekmi. Preto sa o jej používaní poraďte so svojím lekárom.

Cesnak - pre liečbu astmy ho využíva čínska medicína. Pomáha uvoľňovať zápchu v pľúcach, posilňuje imunitu a bojuje s infekciami vyvolávajúcimi astma. 2 až 3 strúčiky cesnaku uvarte v ¼ šálky mlieka. Nechajte vychladnúť a pite raz denne.


 

Prírodná liečba sa využíva aj pri zmiernenie prejavov alergií. U tých je však dôležité poznať alergén, ktorý alergiu vyvoláva. Bylinky dokážu zmierniť ťažkosti, ale aj posilňovať imunitu alebo detoxikovať organizmus.

Nechtík lekársky - uvoľňuje kŕčovité stiahnutie priedušiek.

Perila krovitá - používa sa pri respiračných ochoreniach.

Lapacho - strom pôvodom z Južnej Ameriky. Jeho kôra sa predáva v podobe tinktúr, tabliet alebo čajov. Podporuje uvoľňovanie hlienu z dýchacích ciest. Nie je vhodný pri ťažších infekciách a hnačkách.


 


Obrázok: Alergické a astmatické príznaky je možné redukovať pomocou byliniek.


 

Svetový deň alergie a astmy

Viete, že existuje akcia s názvom Svetový deň alergie a astmy? Tento rok pripadá na 3. mája 2020. Vyhlasuje ho Globálna iniciatíva pre astmu v spolupráci s Európskou federáciou združení alergikov a astmatikov. Hlavným cieľom celosvetovej akcie je zoznámenie širokej verejnosti s problematikou týkajúce sa týchto ochorení.

Filtrovať podľa parametrov
Prosím vyberte FenolStop NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Olej Wild Orange ZDARMA WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie Nedostupné
Filtrovanie podľa výrobcov
Filtrovanie podľa ceny

Najpredávanejšie

Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním Dotykový panel 7-stupňový filtračný systém 320 m³/h Doprava zdarma Doprava zdarma Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním
Multifunkčné čistička vzduchu so 7-násobnou filtráciou vzduchu Airbi SPRING, ktorá pre čistenie ovzdušia využíva najmodernejšie metódy. Kombinuje v sebe hneď niekoľko osvedčených postupov pre čistenie ovzdušia. Vhodná do miestností do 50 m2. Odskúšané štá Kód produktu: BAS3110
Skladom
€ 265,00
Čistička vzduchu Stadler Form ROGER Little
31 %
Časovač HEPA filter Pre alergikov Dual Filter Doprava zdarma Doprava zdarma Výpredaj Výpredaj Čistička vzduchu Stadler Form ROGER Little
Čističky vzduchu Roger udržujú vzduch bez častíc, peľu, alergénov, zápachu a prchavých organických zlúčenín. Roger s jeho duálnym filtrom je výborný spoločník pre rodiny s malými deťmi. Vždy je na blízku, keď je potrebný čistý vzduch. Kód produktu: R-012
Skladom
€ 199,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black
Čistička vzduchu VIKTOR je skutočným nepriateľom znečisteného ovzdušia v miestnosti a zbaví Vás napr. prachu, cigaretového dymu a peľov. Zo vzduchu je ale schopný odstrániť tiež všemožné baktérie a vírusy.Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Kód produktu: V-002
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White
Vďaka piatim rýchlostným stupňom je VIKTOR schopný pracovať kedykoľvek a kdekoľvek, napr. aj v spálni. Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Čistička vzduchu VIKTOR Vás zbaví prachu, cigaretového dymu a peľov ale aj odstráni baktérie a vírusy. Kód produktu: V-001
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu s trojnásobnou filtráciou a ionizáciou Guzzanti GZ 999
26 %
Doprava zdarma Doprava zdarma Výpredaj Výpredaj Čistička vzduchu s trojnásobnou filtráciou a ionizáciou Guzzanti GZ 999
Čistý vzduch ako po letnej búrke? S čističkou vzduchu GZ 999 žiadny problém. Je vybavená vybavená trojitou filtráciou a ionizáciou vzduchu. Svoje uplatnenie nájde v miestnostiach až o veľkosti 50 m2 a je vhodná aj pre alergikov. Kód produktu: GZ999
Skladom
€ 104,40
Vzduchová práčka Stadler Form ROBERT Black
6 %
Arómaterapia Integrovaný vlhkomer Pohybový senzor Do 80 m² Doprava zdarma Doprava zdarma Vzduchová práčka Stadler Form ROBERT Black
Práčka vzduchu ROBERT Black je ideálnym pomocníkom pre každého, kto chce doma či v kancelárii čistý a zároveň ideálne vlhký vzduch bez škodlivých látok, nečistôt a alergénov. Toto high-tech zariadenia v sebe totiž kombinuje funkciu čističky a zvlhčova Kód produktu: R-001
Skladom
€ 459,00
Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little White Do 50 m³ Filtruje až 99,9 % vírusov Dual HEPA Filter Prateľný predfilter Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little White
Čistý vzduch bez vírusov a baktérií Čistička vzduchu Roger Little filtruje vírusy, baktérie, prach a alergény vo vašom byte či dome. Je vhodná (nielen) pre alergikov. Kód produktu: R-015
Skladom
€ 289,00
12
Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little Black 33 m2 Do 50 m³ Filtruje až 99,9 % vírusov Dual HEPA Filter Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little Black
Čistý vzduch bez vírusov a baktérií Čistička vzduchu Roger Little filtruje vírusy, baktérie, prach a alergény vo vašom byte či dome. Je vhodná (nielen) pre alergikov. Kód produktu: R-016
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu s trojnásobnou filtráciou a ionizáciou Guzzanti GZ 999
26 %
Doprava zdarma Doprava zdarma Výpredaj Výpredaj Čistička vzduchu s trojnásobnou filtráciou a ionizáciou Guzzanti GZ 999
Čistý vzduch ako po letnej búrke? S čističkou vzduchu GZ 999 žiadny problém. Je vybavená vybavená trojitou filtráciou a ionizáciou vzduchu. Svoje uplatnenie nájde v miestnostiach až o veľkosti 50 m2 a je vhodná aj pre alergikov. Kód produktu: GZ999
Skladom
€ 104,40
Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním Dotykový panel 7-stupňový filtračný systém 320 m³/h Doprava zdarma Doprava zdarma Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním
Multifunkčné čistička vzduchu so 7-násobnou filtráciou vzduchu Airbi SPRING, ktorá pre čistenie ovzdušia využíva najmodernejšie metódy. Kombinuje v sebe hneď niekoľko osvedčených postupov pre čistenie ovzdušia. Vhodná do miestností do 50 m2. Odskúšané štá Kód produktu: BAS3110
Skladom
€ 265,00
Vzduchová práčka Stadler Form ROBERT Black
6 %
Arómaterapia Integrovaný vlhkomer Pohybový senzor Do 80 m² Doprava zdarma Doprava zdarma Vzduchová práčka Stadler Form ROBERT Black
Práčka vzduchu ROBERT Black je ideálnym pomocníkom pre každého, kto chce doma či v kancelárii čistý a zároveň ideálne vlhký vzduch bez škodlivých látok, nečistôt a alergénov. Toto high-tech zariadenia v sebe totiž kombinuje funkciu čističky a zvlhčova Kód produktu: R-001
Skladom
€ 459,00
Čistička vzduchu Stadler Form ROGER Little
31 %
Časovač HEPA filter Pre alergikov Dual Filter Doprava zdarma Doprava zdarma Výpredaj Výpredaj Čistička vzduchu Stadler Form ROGER Little
Čističky vzduchu Roger udržujú vzduch bez častíc, peľu, alergénov, zápachu a prchavých organických zlúčenín. Roger s jeho duálnym filtrom je výborný spoločník pre rodiny s malými deťmi. Vždy je na blízku, keď je potrebný čistý vzduch. Kód produktu: R-012
Skladom
€ 199,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black
Čistička vzduchu VIKTOR je skutočným nepriateľom znečisteného ovzdušia v miestnosti a zbaví Vás napr. prachu, cigaretového dymu a peľov. Zo vzduchu je ale schopný odstrániť tiež všemožné baktérie a vírusy.Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Kód produktu: V-002
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White
Vďaka piatim rýchlostným stupňom je VIKTOR schopný pracovať kedykoľvek a kdekoľvek, napr. aj v spálni. Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Čistička vzduchu VIKTOR Vás zbaví prachu, cigaretového dymu a peľov ale aj odstráni baktérie a vírusy. Kód produktu: V-001
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu Stadler Form Roger Big Black Filtruje až 99,9 % vírusov Dual HEPA Filter Do 104 m² Prateľný predfilter Čistička vzduchu Stadler Form Roger Big Black
Čistý vzduch bez vírusov a baktérií Smart čistička vzduchu Roger Big filtruje vírusy, baktérie, prach a alergény vo vašom byte či dome. Je vhodná (nielen) pre alergikov. Kód produktu: R-018
Skladom
€ 599,00
Čistička vzduchu Stadler Form Roger Black Filtruje až 99,9 % vírusov Do 66 m² Dual HEPA Filter Prateľný predfilter Čistička vzduchu Stadler Form Roger Black
Čistý vzduch bez vírusov a baktérií Smart čistička vzduchu Roger filtruje vírusy, baktérie, prach a alergény vo vašom byte či dome. Je vhodná (nielen) pre alergikov. Kód produktu: R-017
Skladom
€ 399,00
Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little White Do 50 m³ Filtruje až 99,9 % vírusov Dual HEPA Filter Prateľný predfilter Čistička vzduchu Stadler Form Roger Little White
Čistý vzduch bez vírusov a baktérií Čistička vzduchu Roger Little filtruje vírusy, baktérie, prach a alergény vo vašom byte či dome. Je vhodná (nielen) pre alergikov. Kód produktu: R-015
Skladom
€ 289,00
Hore
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089

Ospravedlňujeme sa, z dôvodu dlhodobej nedostupnosti tohoto produktu sme nútení dočasne pozastaviť objednávanie cez e-shop. Akonáhle produkt naskladníme uvoľníme ho do predaja. V prípade že Vám nevadí dlhšia čakacia doba napíšte nám na info@iventilatory.sk kde Vám radi objednávku vytvoríme.