- Výpredaj
- Ventilátory
- Ventilátory do kúpeľne
- Priemyselné ventilátory
- Malé prístrojové (chladiace) ventilátory
- Ventilátory do potrubia
- Krbové ventilátory
- Ventilačné rotačné turbíny
- Stropné ventilátory Westinghouse
- Stojanové ventilátory
- Stolové ventilátory
- Podlahové ventilátory
- Podhľadové | Nástenné ventilátory
- Ventilátory s rozprašovačom vody
- Príslušenstvo k ventilátorom
- Vzduchotechnika
- Okrúhle plastové vzduchovody a komponenty
- Hranaté plastové vzduchovody a komponenty
- Ventilačný systém Dalap Flexitech
- Izolačné návleky na vzduchovody
- Kovové vzduchovody
- Príslušenstvo k vzduchovodom
- Kovové spojky
- Kovové kolená
- Kovové redukcie
- Kovové príruby
- Kovové záslepky
- Kovové rozbočky
- Odvod kondenzátu
- Kovové ochranné hlavice
- Upevňovacie prvky
- Kovové spätné klapky
- Tlmiče hluku pre vzduchovody
- Filtre vzduchu
- Revízne dvierka pre vzduchotechnické potrubie
- Strešné prechody
- Montážne rámy pre strešné ventilátory
- Vetracie mriežky
- Revízne dvierka
- Tanierové ventily
- Plenum Boxy | Vírivé anemostaty
- Rekuperácie vzduchu
- Čističky, zvlhčovače vzduchu
- Aróma difuzéry
- Klimatizácie
- Ohrievače vzduchu
- Odsávače pár (digestory)
- Dezinfekcia vzduchotechniky
- Poradňa
- Načerpajte inšpiráciu a zistite, čo je nové.
- Čo je to prietok vzduchu?
- Nové ventilátory do kúpeľne Dalap GRACE
- Ako si vybrať správny ventilátor nie len do kúpeľne
- Krbové kachle, vyhrejte si celý dom či byt
- Stropné ventilátory a ich výhody
- Aký vybrať správny podlahový ventilátor
- Ako si vybrať správny stojanový ventilátor?
- Ako si vybrať správny stolný ventilátor?
- Ako na inštaláciu potrubného ventilátora DALAP AP
- Je dôležitá filtrácia vzduchu?
- Potrebujem spätnú klapku?
- Inštalácia pevného kovového potrubia (SPIRO) a rôznych tvaroviek
- Prečo stropný ventilátor namiesto obyčajného lustra alebo svetla?
- FENOLSTOP® pre zdravý vzduch bez škodlivín
- Prvky pre transport a distribúciu vzduchu a komponenty
- Ako použiť regulátor otáčok?
- Čističky a zvlhčovače vzduchu
- Čo je to menovitý prúd?
- Výhody použitia rekuperačných jednotiek
- Správna vlhkosť je kľúčom k pevnému zdraviu
- Elektrické ohrievanie vzduchu v potrubí
- Nové elektrické ohrievače Dalap A HF
- Alergény v spálni? Zbavte sa ich navždy
- PolyHMG - polymérová dezinfekcia
- Ohrievače a odvlhčovače vzduchu Tristar
- Nová PVC elektrická spätná klapka Dalap SK1
- Ako predchádzať vírusovým ochoreniam?
- Centrálna rekuperácia Vents VUT pre váš dom
- Ako zabrániť zápachu v návrate do miestnosti?
- Čo je systém Flexitech a na čo slúži?
- Dusno ako v Údolí smrti?
- Stropné ventilátory od A po Z
- Syndróm chorých budov
- Na kýchanie zostane len spomienka
- Vaša vlastná mikroklíma na mieru
- Najlepšie vetráky a ochladzovače pod slnkom
- Ako odvetrať prostredie s nebezpečenstvom výbuchu
- Hluk: Jak hlučné je hlučné?
- Ako vyriešiť rozvod teplého vzduchu v dome?
- Nové nástenné ohrievače Dalap HW
- Krytie IP podľa EN 60 529
- Elektrostatické postrekovače
- Čistenie ventilačného systému krok za krokom
- Ako na odvetrávanie kúpeľne? Pomôže okno, ale lepšiu službu urobí ventilátor
- Eva Smart – ovládanie pomocou aplikácie
- Ako si vybrať správny ohrievač vzduchu?
- Prečo by mal mať ventilátor guličkové ložiská?
- Kvalitný ventilátor Dalap ELKE za nízku cenu
- Lokálna rekuperácia a kde ju použiť?
- Často kladené otázky
- Ako zapojiť ventilátor? (video)
- Montáže
- Zlavové kupóny
- Načerpajte inšpiráciu a zistite, čo je nové.
- Predajňa v Bratislave

Premýšľali ste už niekedy nad vlhkosťou vzduchu? O tom, ako nielen vysoká, ale aj nízka vlhkosť ovplyvňuje naše zdravie? Viete, ako toto riziko včas odhaliť a ako sa mu účinne brániť? Čítajte ďalej a zistite, ako zatočiť s vlhkosťou raz a navždy.
Ani vysoká, ani nízka. Vlhkosť má byť akurát
Relatívnu vlhkosť vzduchu nemožno uvidieť a keď už ju cítime, býva príliš neskoro. Jej hodnota vyjadruje mieru nasýtenia vzduchu vodnou parou a je absolútne zásadné pre zdravie všetkých živých organizmov. Ideálna hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu v domácnosti sa líši v závislosti na ročnom období. V zime sa pohybuje medzi 45 až 85%, v lete potom medzi 40 až 60%. Optimálne by sa tak mala po celý rok blížiť 50%. K jej presnému zmeraniu slúži vlhkomer čiže hygrometer.
Príčinou mnohých zdravotných komplikácií môže byť práve tak nadmerná, ako aj nedostatočná vlhkosť vzduchu. Je preto dôležité, aby sme či už doma, v zamestnaní alebo kdekoľvek inde, kde trávime viac času, sledovali jej úroveň a udržiavali ju na jej optimu. V opačnom prípade by sme sa zbytočne vystavovali nebezpečnému zdravotnému riziku.
Tichý nepriateľ, ktorý ohrozuje naše zdravie
Pri nízkej vlhkosti dochádza k víreniu prachu a nečistôt do vzduchu. Ľudské telo začne rýchlejšie strácať vodu, čo vedie k vysychaniu sliznice dýchacích ciest. To má za následok oslabenie organizmu a jeho obranyschopnosti. Príliš suchý vzduch teda okrem iného spôsobuje bolesti hlavy, poruchy hlasu, ťažkosti s udržaním pozornosti, pokles výkonnosti, celkovú únavu a u detí tiež laryngitídu.
Naopak pri vysokej vlhkosti vznikajú vhodné podmienky pre výskyt nežiaducich mikroorganizmov, ako sú napríklad rôzne baktérie, plesne či roztoče, ktoré ďalej ohrozujú naše zdravie. Takéto prostredie potom významne napomáha vzniku mnohých vážnych zdravotných problémov, ku ktorým patrí reumatické ochorenia, časté prechladnutia, nespavosť, kožné problémy, alergie, chronická nádcha, astma a ďalšie respiračné ťažkosti.
Vlhkosti sa nedá vyhnúť. Dá sa jej ale čeliť
Relatívna vlhkosť je prirodzená vlastnosť vzduchu a nie je možné, sa jej úplne zbaviť. Ani by to nebolo zdravé. Navyše si za tvorbu vlhkosti môžeme z veľkej časti sami. Pri každodenných činnostiach, ako je varenie, umývanie, kúpanie, sušenie bielizne alebo sprchovanie, sa do vzduchu uvoľňuje veľké množstvo vody. K tomu ešte prispievajú rastliny a samotná naša prítomnosť. Dôležité preto je, aby sme túto vlhkosť ďalej zbytočne nezvyšovali. Typickým poznávacím znamením vysokej vlhkosti je pomalý proces schnutia, vlhké škvrny v rohoch miestnosti a samozrejme zvnútra zarosené okná.
Oproti tomu suchý vzduch nás trápi najčastejšie v zime počas mrazivých dní. Studený vzduch nie je schopný udržať vodnú paru, čo má za následok jeho nízku vlhkosť. Ak máte dlhodobo suché pery, škriabe vás v krku alebo máte neustály pocit svrbenia, môže v tom hrať úlohu práve nedostatočná vlhkosť vzduchu.
Iste si hovoríte, že vlhkosť predsa môžete ľahko upraviť vetraním. Je ale treba vetrať pravidelne a hlavne správne, inak okrem straty drahocenného tepla naopak hrozí ešte ďalšie zvýšenie vlhkosti. Pri dlhom vetraní v zime totiž dochádza k rýchlemu ochladeniu múrov, ktoré sa namiesto toho, aby po zatvorení okna pomohli opäť ohriať vzduch v miestnosti, stanú vhodným miestom ku kondenzácii vodných pár a následnému vzniku plesní. V zimnom období sa preto odporúča vetrať maximálne 5 minút. Na druhú stranu v lete je možné bezproblémovo vetrať aj pol hodiny. Bez ohľadu na ročné obdobie teda vždy platí, že by sa malo vetrať krátko a intenzívne, a to najlepšie dvakrát až trikrát denne.
Keď vetranie nestačí, je na rade ventilátor
Čo ale robiť, keď vetranie nepomáha? Ako najvhodnejšie riešenie sa ponúka použitie ventilačného systému, ktorý môže predstavovať ako jediný ventilátor, tak napríklad centrálna rekuperačná jednotka napojená na zložitú zostavu vzduchovodov. Takýto spôsob odvetrávanie nielenže zabráni vzniku vysokej vlhkosti, ale tiež výrazne zlepší cirkuláciu vzduchu, a tým aj jeho kvalitu.
Ventilátory je vhodné používať najmä tam, kde sa tvorbe vlhkosti jednoducho nevyhneme. Napríklad v kuchyni je najlepším spojencom v boji s vlhkosťou digestor čiže odsávač pár. Ešte potrebnejšie sú však ventilátory do kúpeľne, ktoré môžu byť priamo vybavené snímačom vlhkosti (tzv. Hygrostat). Vďaka tomu sa ventilátor automaticky spustí hneď, akonáhle relatívna vlhkosť vzduchu prekročí nastavenú hodnotu. Ak sa vám taká funkcia páči, ale váš existujúci ventilátor ju nemá, nezúfajte. Ľahko ho možno takým externým čidlom vlhkosti dovybaviť.
Ďalší z radu produktov, ktoré efektívne rieši problémy s nadmernou vlhkosťou sú potrubné ventilátory. Tie fungujú podobne ako kúpeľňové ventilátory len s tým rozdielom, že dokážu odvetrať väčšie množstvo vzduchu, a to aj cez dlhšie potrubie. Sú preto vhodné do kancelárií, pivníc, garáží a ďalších väčších priestorov bez možnosti priamej ventilácie cez stenu von.
Avšak ak nehľadáte trvalé riešenie, ale potrebujete sa čo najrýchlejšie zbaviť vlhkosti, odvlhčovače vzduchu sú jasná voľba. Tieto tzv. Vysúšače vzduchu znižujú vlhkosť, zabraňujú kondenzácii pár a niektoré zároveň odstraňujú zápach vďaka aktívnemu uhlíkovému filtru.
Pomerne účinné voči vlhkosti sú tiež samotné rekuperácie. Ako lokálne, tak centrálne rekuperácia vzduch sústavne vysušujú, a naopak, môžu byť príčinou nedostatočnej vlhkosti. Ak je práve toto váš problém, sú vhodným riešením zvlhčovače vzduchu. Tie suchý vzduch zvlhčujú a prirodzene ochladzujú za pomocou vodnej hmly. Hodia sa do miestností, v ktorých trávime najviac času, ako sú obývacie a detské izby, spálne alebo pracovne.
Vysoká aj nízka vlhkosť vzduchu predstavuje zdravotné riziko, ktoré treba brať úplne vážne. Zdravé prostredie je kľúč k pevnému zdraviu, tak si ho nenechajte pokaziť vlhkom. Ak máte podozrenie, že by sa u vás doma mohli vyskytnú problémy s vlhkosťou, konajte okamžite. Napíšte nám na info@iventilatory.sk alebo zavolajte na +421 903 878 089 a spoločne nájdeme efektívne riešenie, s ktorým budete maximálne spokojní.
Najpredávanejšie









_th.jpg)









_th.jpg)






















