Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Facebook Facepile
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Syndróm chorých budov

(8) Syndróm chorých budov
Syndróm chorých budov

Syndróm chorých budov je jedným z negatív dnešnej modernej doby, s ktorým je potrebné počítať nielen pri rekonštrukcii alebo výstavbe nového domu. Netrpia ním budovy, ale ľudia, ktorí v nich žijú alebo pracujú. Medzi najčastejšie prejavy patrí bolesť hlavy, ale aj pálenie očí, škrabanie v krku a ďalšie príznaky. Riešením je správne vetranie a dobrá kvalita vzduchu.


 


 

Čo je to syndróm chorých budov

Syndróm chorých alebo tiež nezdravých domov je označenie pre zle postavené budovy, ktoré ničia ľudské zdravie. Objekty sú zle navrhnuté, nedomyslené, ale tiež môžu stáť na zlých miestach. Spravidla sa jedná o kancelárske budovy, školy, ale aj o rodinné domy. V zahraničnej sa pre neho zaužíval pojem Sick Building Syndrome (SBS). Analýza Svetovej zdravotníckej organizácie zverejnila výsledky analýzy z roku 1984, podľa ktorej syndrómom trpelo zhruba 30% obyvateľov USA a Európy. V roku 2002 sa už hodnota vyšplhala na neuveriteľných 60%.

Nezdravú budovu môžete už na prvý pohľad spoznať napríklad podľa toho, že sa jej nadmerne potia okná zvnútra, objavuje sa pleseň, zle sa v nej spí aj dýcha, a môže spôsobovať dokonca kožné ekzémy.


 

Vplyv nezdravých budov na ľudské zdravie

U osôb, ktoré takéto priestory obývajú dlhodobo, môže dochádzať k zdravotným komplikáciám, a dokonca aj k chronickým ochorením. Ľudia najčastejšie trpia:

 • bolesťami hlavy,
 • závratmi,
 • nevoľnosťami,
 • podráždenú očnou sliznicou,
 • podráždením nosa a krku,
 • suchým kašľom,
 • svrbením,
 • zhoršenou koncentráciou,
 • únavou,
 • alergiami a ďalšími ťažkosťami


 

Tieto príznaky väčšinou odznejú, ak človek budovu opustí alebo odíde na dovolenku. Po návrate do tohto prostredia sa však ťažkosti znovu objavia.


 

Obrázok: Syndrómom chorých budov bývajú najviac postihnuté kancelárie a školy.


 

Príčiny syndrómu

Za zhoršené vnútorné prostredie môže hneď niekoľko faktorov. Medzi najčastejšie sa radí nasledujúce:


 

Vlhkosť a plesne

Na svedomí ich majú predovšetkým nekvalitné stavebné technológie, ale aj neodborné rekonštrukcie. Napríklad u staršieho domu sa staré drevené okná vymenia za nekvalitné plastové, kvôli ktorým budova stratí možnosť prívodu čerstvého vzduchu, teda dýchanie. Preto sa v priestoroch začne koncentrovať voda a stavba sa začne potiť. Kvôli zvýšenej vlhkosti dochádza k tvorbe plesní, ktoré pre ľudský organizmus nie sú prospešné.


 

Nečistoty chemického pôvodu

Zvonku môžu do vnútorných priestorov prenikať látky uvoľňujúce sa z výfukových splodín áut. Vnútorné chemické nečistoty sa označujú ako VOC (volatile organic compound) a spravidla sa uvoľňujú z lepidiel, čalúnenia, kobercov, kopírok, drevených výrobkov, splodín zo sporákov, z krbov a ďalších.


 

Biologické kontaminanty

Spravidla sa jedná o pele, baktérie, vírusy, huby a plesne. Negatívne dopady sa na ľuďoch prejavujú horúčkou, kašľom, zimnicou, bolesťou na hrudníku alebo alergickými reakciami. Najmä v kanceláriách s vysokým počtom pracujúcich sa tieto kontaminanty šíri veľmi rýchlo.


 

Obrázok: O čistý vzduch v miestnosti sa postará čistička vzduchu.


 

Nedostačujúce vetranie

Kvôli vykurovaciemu embargu z roku 1970 začali projektanti kvôli zlepšeniu energetickej náročnosti budovy projektovať tak, aby boli čo najviac vzduchotesné. Preto sa do budov dostáva menej čerstvého vzduchu. Redukovaná rýchlosť ventilácie spravidla nestačí pre udržanie zdravia a pohodlie všetkých, ktorí budovu obývajú.


 

Prístroje s elektromagnetickým žiarením

Kvôli mikrovlnným rúram, televíziám, počítačom a ďalším zariadeniam nedochádza k prirodzenej ionizáciu vzduchu, na ktorú je človek dlhodobo adaptovaný. Je narušená rovnováha medzi povrchom Zeme a ionosférou. Prístroje bez riadneho uzemnenia vytvára veľké magnetické pole, ktoré môže byť zdrojom rakovinových ochorení.


 

Spôsob prevedenia miestnosti

Vzhľadom na to, že syndróm chorých budov je predovšetkým záležitosťou pracovného prostredia, pozoruje sa najčastejšie u osôb, ktoré nemajú svoju vlastnú kanceláriu. Zároveň sa vo väčšej miere prejavujú v klimatizovaných budovách ako v budovách s prirodzenou ventiláciou a vo verejnom ako v súkromnom sektore. Na zlom prostredí sa podpisuje tiež nedostatok prirodzeného slnečného svetla, zlá akustika aj ergonómia a vysoká vlhkosť.


 

Zdravá budova vyžaduje správnu cirkuláciu vzduchu

Syndrómu chorých budov možno predchádzať viacerými spôsobmi:

 • pravidelným vetraním a prísunom čerstvého vzduchu
 • správnym dodržiavaním a prevádzkovaním HVAC (systémy pre vykurovanie, vetranie a klimatizácia)
 • tieniacou technikou
 • odstránením zdrojov, ktoré vzduch znečisťujú
 • čistením vzduchu


 

Ak staviate alebo kupujete dom a chcete sa vyhnúť vyššie popísaným problémom, začnite tým, že zvážite polohu pozemku. Mal by byť v dostatočnej vzdialenosti od frekventovaných ciest i priemyselných centier. Ak uvažujete o kúpe bytu, zohľadnite blízkosť zelene a celkové okolie.


 

Z čoho postaviť zdravý dom:

 • konštrukcia by mala byť z netoxických stavebných materiálov,
 • stropy a podlahy by nemali byť náchylné k plesniveniu a rastu húb,
 • suterén (pivnica, garáž) musí byť vodotesné a dobre ventilované,
 • výroba, inštalácia a likvidácia stavebných materiálov by nemala viesť k znečisteniu životného prostredia,
 • pri stavebných činnostiach by sa mali využívať obnoviteľné zdroje,
 • pri stavbe by sa malo dbať na ochranné opatrenia proti hluku a znečistenia.


 

Interiér zdravého domu:

 • nemalo by v ňom chýbať kvalitné osvetlenie,
 • voľba farieb by mala ladiť s okolím,
 • v interiéri by mali byť použité prírodné materiály bez toxických látok,
 • mala by byť regulovaná prirodzená vlhkosť,
 • v interiéri a miestnostiach by malo dochádzať k optimálnej cirkulácii vzduchu


 

Obrázok: Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu má negatívny vplyv na ľudské zdravie.


 

Prečo je vetranie toľko dôležité

Nedostatok čerstvého vzduchu na človeka pôsobí rôznymi spôsobmi. Cíti sa:

 • unavený,
 • podráždený,
 • vyčerpaný,
 • nesústredený,
 • dostavuje sa bolesť hlavy a pálenie očí


 

Napríklad energeticky úsporné domy majú dobrú tesnosť, čo je výhodné z hľadiska energetickej úspornosti, ale nie z hľadiska kvality vzduchu v dome. Do vzduchu sa totiž uvoľňujú splodiny, ktoré produkuje nielen vaše telo, ale tiež napríklad kvety alebo sporák.

Spravidla sa jedná o oxid uhličitý, vodné pary aj prchavé organické látky. Podľa tzv. Pettenkoferova kritériá, ktoré používa koncentráciu ľahko merateľného oxidu uhličitého ako indikátor znečistenia vzduchu ľudskými oderu, by optimálna hodnota oxidu uhličitého v miestnosti mala byť menšia ako 0,1%.

Počas vykonávanie bežných činností vyprodukuje jeden človek za hodinu zhruba 15-20 l oxidu uhličitého. Aby bola zachovaná hodnota pod 0,1%, malo by byť v miestnosti každú hodinu vymenený 20-30 m³ na človeka. Spôsobov vetrania je niekoľko, nie všetky sú však efektívne.


 

Čím zabezpečiť cirkuláciu vzduchu v miestnosti

V modernom tesnom dome je prirodzená výmena vzduchu príliš malá na to, aby zabezpečila potrebnú kvalitu vnútorného prostredia. Preto je dôležité primerané vetranie. Primerané vetranie znamená výmenu vzduchu v rozmedzí 0,3-0,6 objemu miestnosti v čase, keď sú v miestnosti ľudia. V čase, keď v miestnosti nikto nie je, by malo dochádzať k výmene 0,1 objemu miestnosti za hodinu.


 

Vetranie otvorením okien

Vetranie oknami patrí k najjednoduchšiemu spôsobu. Najlepšie je otvorenie okien na protiľahlých stenách budovy. Toto vetranie je dvakrát úspornejšie ako vetraním na ventiláciu (pootvoreným oknom) alebo na mikroventilácie. Nevýhodou tohto postupu je však fakt, že sa do istej miery zníži teplota, čo vedie k zvýšeniu spotreby energie za vykurovanie.


 

Mikroventilácia

Je účinné iba vtedy, ak sa používa s rozmyslom. Rozhodne od nej nemôžete čakať, že zaistí optimálne vetranie za všetkých okolností. Napríklad v zime pri veľkom rozdiele teplôt môže byť vetranie príliš intenzívne, ale pri vysokých teplotách v lete naopak nedostačujúce.


 

Nútené vetranie pomocou ventilátora

Pomocou elektrického ventilátora do potrubia je zaistený konštantný prietok vzduchu, ktorý môžete regulovať. Drobnou nevýhodou môže byť šumenie a spotreba elektrickej energie, ktorá nie je našťastie nijako vysoká. Otvory pre prívod a odvod vzduchu by mali byť tesne uzatvárateľné, aby nedochádzalo k narušeniu tesnosti obálky domu.


 

Riadené vetranie s rekuperáciou

Riadené vetranie s rekuperáciou je dnes neoddeliteľnou súčasťou každého nízkoenergetického a pasívneho domu. Základný princíp spočíva v spätnom získavaní tepla a filtráciu vzduchu.

Rekuperačná jednotka disponuje dvoma ventilátormi, pričom jeden do jednotky vháňa čerstvý vzduch zvonku a druhý privádza znečistený vzduch zvnútra budovy. Vo výmenníku potom dochádza k odovzdávanie tepla, kedy znečistený vzduch spravidla ohrieva čerstvý vzduch. Týmto spôsobom je znova využitá energia, ktorá bola už raz na ohrev vzduchu vynaložená, čím sa značne znižujú náklady na vykurovanie. Tento efekt je najúčinnejší v zimnom období. Naopak v lete môže odpadový vzduch do istej miery dokonca ochladzovať privádzaný vonkajší vzduch.


 

Obrázok: Zjednodušená schéma fungovania centrálnej rekuperačnej jednotky.


 

Centrálna rekuperácia

Už pri fáze plánovania stavby alebo veľkej rekonštrukcie je vhodné s rekuperáciou počítať. Centrálna rekuperačná jednotka vyžaduje rozvody vzduchu po celom dome, čo je najlepšie vykonávať práve počas stavby či rekonštrukcie. Od centrálnej jednotky povedie potrubie s prívodom alebo odvodom vzduchu do jednotlivých miestností. Centrálna jednotka sa postará o výmenu vzduchu vo všetkých miestnostiach. Zvyčajne sa inštaluje do technickej miestnosti alebo do temperovanej pôdy domu.


 

Obrázok: S centrálnou rekuperačnou jednotkou je lepšie počítať už pri plánovaní stavby či rekonštrukcie.


 

Novinkou sú aktuálne centrálne rekuperácie VUT od značky Vents pre efektívne vetranie s minimálnou tepelnou stratou. Sú tiché, vybavené filtrami, možno ich ovládať cez Wi-Fi (môžu sa stať súčasťou chytré domácnosti) a sú plne kompatibilné ako s klasickým pevným či ohybným vzduchovodom, tak aj s ventilačným systémom Flexitech.


 

Obrázok: Rozvod vzduchu od centrálnej rekuperácie za použitia ventilačného systému Flexitech


 

Lokálne rekuperácie

V prípade, že sa nechcete púšťať do veľkej rekonštrukcie, vyberte lokálnu rekuperáciu vzduchu. Jednotka nepotrebuje vzduchotechnické rozvody a v jednotlivých miestnostiach sa zabudováva priamo do obvodových múrov. Jej inštalácia nie je náročná a môžete si vybrať len tie miestnosti, v ktorých ju chcete používať. Je ideálnym riešením napríklad malých spální bez okien, kúpeľní, šatní alebo miestností, v ktorých sa nedá kvôli blízkosti rušnej komunikácie pravidelne vetrať.


 

Obrázok: Izbovú rekuperačnú jednotku môžete do miestnosti inštalovať kedykoľvek.


 

Ako dosiahnuť príjemného prostredia a čistého vzduchu

Zdravé vnútorné prostredie môžete podporiť niekoľkými pomocníkmi, ktorí sa budú hodiť v prípade, že nemôžete dostatočne vetrať oknami a rekuperáciu v domácnosti nemáte.

 • Domové ventilátory - vyberať môžete z celého radu kategórií, od stropných cez stojanové až po stolové. Medzi najúčinnejšie sa radia ventilátory stropné, ktoré v lete efektívne rozháňajú ťažký vzduch a v chladnejšom období pomáhajú v interiéri rovnomerne rozptýliť teplo, ktoré sa inak držia hlavne pri strope. Veľkosť vetráku vyberajte podľa veľkosti miestnosti.
 • Zvlhčovače vzduchu - pomôžu vám v interiéri udržať optimálnu vlhkosť, ktorá sa v lete pohybuje medzi 40-60% a v zime medzi 45-65%. V prípade, že vlhkosť klesne pod odporúčanú hranicu, môžete mať zo suchého vzduchu podráždené dýchacie sliznice. Ak sa zvýši, môže dôjsť k tvorbe plesní kvôli nadmernej vlhkosti a potom je potrebné použiť odvlhčovač vzduchu.
 • Čističky vzduchu - poradia si s drvivou väčšinou nečistôt objavujúcich sa v interiéri. Patrí sem zápach, alergény, vírusy, prach alebo nežiaduce chemické látky uvoľňujúce sa do vzduchu. Najúčinnejšie sú čističky s viacnásobnou filtráciou obsahujúci HEPA filter, ktorý zaručuje účinnosť na 99,97%.


 

Správne vetranie sa premietne nielen na kvalite prostredia, v ktorom žijete, ale aj na stave vášho zdravia.

Filtrovať podľa parametrov
Prosím vyberte FenolStop NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Olej Wild Orange ZDARMA WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie Nedostupné
Filtrovanie podľa výrobcov
Filtrovanie podľa ceny

Najpredávanejšie

Izbová rekuperačná jednotka Dalap ZEPHIR LUX s diaľkovým ovládaním a účinnosťou až 90%, Ø150mm Doprava zdarma Doprava zdarma Izbová rekuperačná jednotka Dalap ZEPHIR LUX s diaľkovým ovládaním a účinnosťou až 90%, Ø150mm
Lokálna rekuperačná jednotka s EC MOTOROM DALAP ZEPHIR LUX ZF-50 o Ø150mm je vytvorená pre jednoduché a efektívne nákladovo úsporné vetranie v oddelených miestnostiach v bytoch, rodinných domov, sociálnych a nebytových priestorov a to do max. 50 m3.Loká Kód produktu: 55557
skladom
€ 404,40
Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním Dotykový panel 7-stupňový filtračný systém 320 m³/h Doprava zdarma Doprava zdarma Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním
Multifunkčné čistička vzduchu so 7-násobnou filtráciou vzduchu Airbi SPRING, ktorá pre čistenie ovzdušia využíva najmodernejšie metódy. Kombinuje v sebe hneď niekoľko osvedčených postupov pre čistenie ovzdušia. Vhodná do miestností do 50 m2. Odskúšané štá Kód produktu: BAS3110
Skladom
€ 265,00
Čistička vzduchu Airbi REFRESH s ionizátorom a štvornásobnou filtráciou Do 35 m² Časovač Ionizátor 4-stupňová filtrácia vzduchu Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Airbi REFRESH s ionizátorom a štvornásobnou filtráciou
Multifunkčná čistička vzduchu Airbi REFRESH čistí ovzdušie najmodernejšou metódou. Ponúka štvornásobný filtračný systém a vzduchový výkon je dimenzovaný pre miestnosti až do 35 m2. Nízka hlučnosť umožňuje použitie tiež v spálni. Kód produktu: BAR3120
Skladom
€ 189,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black
Čistička vzduchu VIKTOR je skutočným nepriateľom znečisteného ovzdušia v miestnosti a zbaví Vás napr. prachu, cigaretového dymu a peľov. Zo vzduchu je ale schopný odstrániť tiež všemožné baktérie a vírusy.Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Kód produktu: V-002
Skladom
€ 289,00
Vzduchová práčka Stadler Form George
18 %
Arómaterapia Integrovaný vlhkomer Do 60 m² LED diódy Doprava zdarma Doprava zdarma Vzduchová práčka Stadler Form George
GEORGE výkonný a nenáročný pomocník Zabezpečuje ideálnu vlhkosť a čistý vzduch. Integrovaný vlhkomer vám navyše umožňuje zvoliť si presne požadovanú úroveň vlhkosti. Kód produktu: G-005
Skladom
€ 229,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White
Vďaka piatim rýchlostným stupňom je VIKTOR schopný pracovať kedykoľvek a kdekoľvek, napr. aj v spálni. Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Čistička vzduchu VIKTOR Vás zbaví prachu, cigaretového dymu a peľov ale aj odstráni baktérie a vírusy. Kód produktu: V-001
Skladom
€ 289,00
12
Rekuperačná jednotka s horizontálnym vstupom VUT 250 H mini, Ø125mm NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Rekuperačná jednotka s horizontálnym vstupom VUT 250 H mini, Ø125mm
Rekuperačná jednotka s horizontálnym vstupom a výstupom série VUT 250 H mini o výkone 250 m3/h a hlučnosti 28-47 dB(A) je novou generáciou rekuperačných a ventilačných systémov pre celý dom Kód produktu: 18069
Skladom
€ 966,60
Izbová rekuperačná jednotka Dalap ZEPHIR LUX s diaľkovým ovládaním a účinnosťou až 90%, Ø150mm Doprava zdarma Doprava zdarma Izbová rekuperačná jednotka Dalap ZEPHIR LUX s diaľkovým ovládaním a účinnosťou až 90%, Ø150mm
Lokálna rekuperačná jednotka s EC MOTOROM DALAP ZEPHIR LUX ZF-50 o Ø150mm je vytvorená pre jednoduché a efektívne nákladovo úsporné vetranie v oddelených miestnostiach v bytoch, rodinných domov, sociálnych a nebytových priestorov a to do max. 50 m3.Loká Kód produktu: 55557
skladom
€ 404,40
Čistička vzduchu Airbi REFRESH s ionizátorom a štvornásobnou filtráciou Do 35 m² Časovač Ionizátor 4-stupňová filtrácia vzduchu Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Airbi REFRESH s ionizátorom a štvornásobnou filtráciou
Multifunkčná čistička vzduchu Airbi REFRESH čistí ovzdušie najmodernejšou metódou. Ponúka štvornásobný filtračný systém a vzduchový výkon je dimenzovaný pre miestnosti až do 35 m2. Nízka hlučnosť umožňuje použitie tiež v spálni. Kód produktu: BAR3120
Skladom
€ 189,00
Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním Dotykový panel 7-stupňový filtračný systém 320 m³/h Doprava zdarma Doprava zdarma Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie Čistička vzduchu AIRBI SPRING so sedemnásobnou filtráciou a diaľkovým ovládaním
Multifunkčné čistička vzduchu so 7-násobnou filtráciou vzduchu Airbi SPRING, ktorá pre čistenie ovzdušia využíva najmodernejšie metódy. Kombinuje v sebe hneď niekoľko osvedčených postupov pre čistenie ovzdušia. Vhodná do miestností do 50 m2. Odskúšané štá Kód produktu: BAS3110
Skladom
€ 265,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR Black
Čistička vzduchu VIKTOR je skutočným nepriateľom znečisteného ovzdušia v miestnosti a zbaví Vás napr. prachu, cigaretového dymu a peľov. Zo vzduchu je ale schopný odstrániť tiež všemožné baktérie a vírusy.Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Kód produktu: V-002
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White Do 50 m² Časovač 5 stupňová regulácia Arómaterapia Do 200 m³/h Aktívne uhlie Doprava zdarma Doprava zdarma Čistička vzduchu Stadler Form VIKTOR White
Vďaka piatim rýchlostným stupňom je VIKTOR schopný pracovať kedykoľvek a kdekoľvek, napr. aj v spálni. Jeho hlučnosť nikdy neprekročí maximálne 57 dB. Čistička vzduchu VIKTOR Vás zbaví prachu, cigaretového dymu a peľov ale aj odstráni baktérie a vírusy. Kód produktu: V-001
Skladom
€ 289,00
Čistička vzduchu BONECO Healthy Air P400
8 %
HEPA filter Aktívne uhlie Pre alergikov, astmatikov Filter SMOG Doprava zdarma Doprava zdarma Výpredaj Výpredaj Čistička vzduchu BONECO Healthy Air P400
Čistička vzduchu BONECO Healthy Air P 400 je prvotriedny moderný prístroj na úpravu vzduchu, určený najmä pre alergikov, astmatikov, ale aj tie, ktorí chcú žiť v zdravšom a čistejšom prostredí. S vysokou účinnosťou vyčistí vzduch vo všetkých typoch interi Kód produktu: P400
skladom
€ 340,30
Vzduchová práčka Stadler Form George
18 %
Arómaterapia Integrovaný vlhkomer Do 60 m² LED diódy Doprava zdarma Doprava zdarma Vzduchová práčka Stadler Form George
GEORGE výkonný a nenáročný pomocník Zabezpečuje ideálnu vlhkosť a čistý vzduch. Integrovaný vlhkomer vám navyše umožňuje zvoliť si presne požadovanú úroveň vlhkosti. Kód produktu: G-005
Skladom
€ 229,00
Hore
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089

Ospravedlňujeme sa, z dôvodu dlhodobej nedostupnosti tohoto produktu sme nútení dočasne pozastaviť objednávanie cez e-shop. Akonáhle produkt naskladníme uvoľníme ho do predaja. V prípade že Vám nevadí dlhšia čakacia doba napíšte nám na info@iventilatory.sk kde Vám radi objednávku vytvoríme.