Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Facebook Facepile
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Výhody použitia rekuperačných jednotiek

Výhody použitia rekuperačných jednotiek
Výhody použitia rekuperačných jednotiek

Staviate alebo vykonávate rekonštrukciu svojho domu či iného priestoru? Jednou z vecí, ktorú pravdepodobne riešite je, ako efektívne vetrať s čo najmenšou stratou tepla. Rekuperačné jednotky majú najlepšie predpoklady na riešenie tohto problému. Základnou otázkou potom je, aké a aké veľké priestory potrebujete vetrať. Po zvážení už zostáva posledná, ale úplne zásadná otázka - akú rekuperáciu zvoliť a aký je rozdiel medzi centrálnou a decentrálnou rekuperáciou? Na túto otázku sa Vám v nasledujúcich riadkoch budeme snažiť odpovedať.


 

Pre vetranie a prísun čerstvého vzduchu do celého domu alebo viacerých miestností je vhodnejšie použiť centrálnu rekuperáciu vzduchu, ktorá zároveň zamedzí vzniku vlhkosti a následne aj neduhov s tým spojených. Vďaka kvalitnému zatepleniu objektov došlo k minimalizácii prirodzeného vetrania, ktoré bolo spôsobené netesnosťami. Dochádza tak ku zvyšovaniu koncentrácií CO2 a potrebe zabezpečenie pravidelného prísunu čerstvého vzduchu. Rekuperácia vám ponúka jedno z najlepších riešení.


 


 

Vďaka udržiavaniu stálej klímy v celom dome, je docielené stálej vlhkosti a zároveň zamedzené prenikaniu vlhkosti do celého domu.

Oproti tomu decentrálne rekuperačné jednotky alebo tiež izbové rekuperačné jednotky sú určené pre jednotlivé miestnosti a inštalujú sa priamo do steny (cez stenu). Jednoduchá inštalácia priamo do otvoru v stene umožňuje využitie aj v miestach, kde nie je možné inštalovať rozvody ventilácie alebo v prípade, že chcete zlepšiť vzduch v interiéri a zároveň efektívne bojovať proti vysokej vlhkosti, prípadne vymeniť súčasný ventilátor. Jedno z najčastejších použitie je u miestností, ktoré majú okná do rušných ulíc plných prachu a iných nečistôt. Býva tak obmedzená možnosť pravidelného vetrania obyčajným oknom.


 


 

Decentrálne či izbové rekuperácie sú v mnohých variantoch a zaujímavých dizajnoch. Nemusíte mať strach, že by boli nejako hlučné, vo väčšine prípadov majú tiež intuitívne ovládanie.


 

Porovnanie centrálnej a distribuovanú rekuperácia vzduchu v bodoch:

 • Vetranie celého domu (viac miestností) x vetranie jednej miestnosti
 • Inštalácia ventilačného potrubia x montáž do steny
 • vyšší výkon a účinnosť pri výmene vzduch x nižšia obstarávacia cena


 

Výhody rekuperačných jednotiek:

 • zníženie tepelných strát budovy / miestností
 • pravidelný prísun čerstvého vzduchu zbaveného prachu a alergénov (v závislosti od zvoleného typu filtra)
 • zníženie vlhkosti
 • výmena vzduchu nezávisle na vonkajších podmienkach


 

Nevýhody rekuperácie:

 • nutná pravidelná údržba


 

Rekuperácia ideálna voľba pre úsporné vetranie

Vetranie obytných priestorov je veľmi dôležité.Každý živí organizmus potrebuje pre svoj život kvalitný vzduch. Vydýchaní a znečistení vzduch s vysokým obsahom CO2 je nezdraví a nebezpečný pre život.Určite sa každý z nás už stretol s problémom ospalosti, bolesti hlavy a iných negatívnych účinkov zle vetraných priestorov.Každý sa chce doma cítiť príjemne a nabrať energiu po ťažkom dni v práci.Riešeným je „klasické vetranie“ otváraním okien. Takéto vetranie pozná každý z nás a všetci dobre vieme koľko tepla a zbytočnej energie sa vypustí von. Plytvanie  v dnešnej dobe drahej energie a trendu ekológie je zbytočné. Optimálne riešenie je rekuperačná jednotka.


 

Je možné regulovať výkon jednotky?

Súčasťou dobrej rekuperačnej jednotky je aj regulátor výkonu. Vďaka tejto regulácii si môžete upraviť výkon presne podľa Vašej potreby a veľkosti vetraných priestorov. Možnosti regulácie sú rôzne. Najjednoduchší spôsob je cez obyčajný regulátor otáčok. Toto je funkčné riešenie a uspokojí potreby väčšiny užívateľov. Ak ste viacej náročný, tak je pre Vás vhodné ovládanie s LCD panelom, alebo diaľkové ovládanie.


 

Je údržba náročná?

Údržba jednotky je veľmi jednoduchá. Stačí kontrolovať čistotu filtrov a pri silnom znečistení ich vymeniť.


 

Čo sa týka úspory...

Rekuperácia vymieňa vzduch pri zachovaní tepla až s neuveriteľnou  90% účinnosťou! Takže výrazná úspora prevádzkových nákladov  bude pre Vás citeľná. Čo sa týka spotreby tak tá sa pri izbových jednotkách pohybuje len okolo necelých 7,5 W a nižšie. Účinnosť dosahujú 79-90%. Čo sa týka centrálnych rekuperačných jednotiek tam je spotreba už vyššia ako pri izbových, no stále je dosť nízka.Len okolo 58 W. K dostaniu sú aj s vysoko výkonné elektronicky komutované motory s obežným kolesom a dozadu zahnutými lopatkami.Tieto motory sú najvýkonnejšie a najúspornejšie svojho druhu. Dosahujú účinnosť okolo 90%.


 


 

Rekuperácia na solárny pohon?

Výborným riešením ako ušetriť ešte viacej je solárna izbová rekuperačná jednotka VENTS TWINFRESH SOLAR SA-60-PRO. Tá na primárnej rýchlosti má len 2,8 W a na sekundárnej 4,5 W, pokiaľ je napájaná na elektrickú sieť.No jej výhodu je že pokiaľ je využívaná cez solárny panel (to znamená že si berie energiu zo slnka) jej spotreba sa rovná nule.To znamená 100% úsporu.
 

 • Neustály prísun čerstvého vzduchu
 • Zníženie nákladov na vykurovanie
 • Vetranie" v priestoroch bez okien
 • Zabránenie výskytu baktérií, plesní a ďalších
 • Zachytenie prachu, peľov či ďalších nečistôt
 • Takmer bez údržbové zariadenie


 



 

Klimatizačné jednotky DALAP ZEPHIR
 

Veľkej obľube v domácnostiach sa dostáva klimatizačným jednotkám rady DALAP ZEPHIR.Jedná sa o ventilátor s teleskopickým telom,v ktorom je zabudovaný keramický výmenník cez ktorý prúdi odsávaný a prisávaný vzduch.Výhodou týchto centrálnych jednotiek je jednoduchá montáž, bez použitia ďalších komponentov.

                              


 

Zaťepľovanie a vytváranie nízko-energetických stavieb vedie často k zlému odvetrávanie miestností, kde výsledkom môžu byť plesne a vysoká koncentrácia vlhkosti.Vďaka zapojeniu jednej alebo viac jednotiek v miestnostiach, možno docieliť zdravšieho prostredia v domácnosti.
 


 

V predaji je niekoľko typov, ktoré sa líšia dizajnom, spôsobom montáže a ovládaním.


 


 


Výhody použitia ZEPHIR:

 • Prísun čerstvého vzduchu pri zachovaní izbovej teploty
 • Zabraňuje výskytu plesne v miestnosti
 • Jednoduchá montáž
 • Znižuje náklady na vykurovanie v zime
   


 

Myslite na svoje zdravie.Vplyv a koncentácia oxidu uhličitého na ľudský organizmus:

 • 330 - 370 ppm vonkajšie prostredie
 • 450 - 1 000 ppm dobrá úroveň, príjemný pocit
 • 1 000 - 2 000 ppm pocit ospalosti a horšieho vzduchu
 • 2 000 - 5 000 ppm možné bolesti hlavy, nižšiu schopnosť koncentrácie, znížená pozornosť
 • > 5 000 ppm pocit ťažkého vzduchu a nevoľnosti, zvýšený tep
 • > 15 000 ppm ťažkosti s dýchaním
 • > 30 000 ppm bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť
 • > 45 000 ppm letargia a strata vedomia


 

Čo znamená účinnosť rekuperácie a kedy ju využijete?

Nevyhovuje vám vetranie oknami, pretože bývate vedľa frekventovanej cesty a splodiny vám putujú rovno pod nos? Alebo vám vadí prievan? Existuje aj iná a efektívna možnosť, ako dostať domov čerstvý vzduch. Zoznámte sa s rekuperáciou a jej účinnosťou. Bežné otváranie okien môže niekomu vadiť vďaka prievanu či studenému vzduchu. Niektorí sú zasa denne pod vplyvom smogu, prachov, peľov a ďalších nepríjemných častíc, ktoré znehodnocujú pohodové bývanie alebo prácu.

Doma vždy čerstvý vzduch ako na horách? Záleží na účinnosti rekuperácie

Rekuperačné jednotky zaistia stály prísun čerstvého vzduchu do vašich domovov pomocou filtrov, ktoré zachytia pachy, nečistoty z vonku.Účinnosťou rekuperácie znamená účinnosť spätného získavania tepla. Reálna účinnosť rekuperácie sa pohybuje od 30 do 90%. Za dobrú účinnosť považujeme hodnoty nad 60% a vyšší ako 80% za špičkovú. Tieto hodnoty nájdete v návode jednotky v tabuľkách.

Ako funguje rekuperačná jednotka
Rekuperačná jednotka má celkom 4 prieduchy. Jedným prieduchom nasáva znečistený teplý vzduch z miestnosti, ktorý postupuje cez filtre a vo výmenníku tepla sa mieša so vzduchom studeným zvonku a ďalej je vyvedený von.

Čerstvý vzduch z vonku rekuperácie nasaje a filtruje, ďalej prechádza výmenníkom tepla a pomocou odtokového ventilátora postupuje do miestnosti cez vzduchovody. V studenom ročnom období jednotka minimalizuje straty tepelnej energie na ohrev prisávaného čerstvého vzduchu.


 

Faktory, ktoré ovplyvňujú účinnosť rekuperačnej jednotky.

Aj keď si kúpite rekuperačná jednotku s vysokou účinnosťou, stále nemáte "vyhraté". Pre bezchybnú funkčnosť radíme sústrediť sa na nasledujúce faktory:

 • V prvom rade vyberte vhodnú jednotku pre celú plochu výmeny vzduchu.
 • Vzduchovody riadne utesnite, a tým zamedzíte tlakovým stratám.
 • Samotná jednotku aj potrubie dobre odizolujte. Môže sa tu tvoriť kondenzát, ktorý vďaka mrazom môže v potrubí zamŕzať.
 • Celková teplota okolia má tiež značný vplyv na účinnosť jednotky - v zime bude trochu nižšia ako v lete.
 • Pre zachovanie najvyššej účinnosti pravidelne meňte všetky filtre.


 

Lokálna rekuperácia a kde ju použiť?

Čistý, čerstvý a zdravý vzduch je jedným z predpokladov pre pohodlie každej domácnosti a vďaka lokálnej rekuperáciu nie je výsadou len luxusných domov. Ak sa vám ho nedostáva prirodzenou cestou - bývate pri rušnej ceste alebo v oblasti s inak znečistením vzduchom - pomôžete si lokálne rekuperáciou. Ako ju vybrať a správne využiť?

Lokálne, alebo tiež izbovej rekuperačné jednotky, sú na rozdiel od centrálnych rekuperáciou konštruované k lokálnej výmene vzduchu v menších bytoch či jednotlivých miestnostiach. Z hľadiska inštalácie i obstarávacej ceny sa jedná o menej nákladnú alternatívu k centrálnej rekuperácii, napriek tomu má rad zásadných výhod.


 

Jasné výhody rekuperačných systémov

 • Vysoká kvalita vzduchu: Vďaka neustálemu prívodu čerstvého vzduchu do miestnosti získate doma čisté prostredie, ktoré ocenia astmatici i alergici.
 • Zníženie nákladov na vykurovanie: Pri využití odpadového vzduchu k predohrevu vetracieho vzduchu možno dosiahnuť zníženie tepelné straty vetraním.
 • Redukcia vlhkosti: Rekuperačná jednotka redukuje vlhkosť v interiéri a udržuje jej stabilnú hodnotu. A to nielen v novostavbách, ale aj v starších domoch.
 • Prevencia tvorby plesní: Chronická vlhkosť môže byť pre ľudský organizmus nebezpečná - rekuperácie zabraňuje tvorbe a šíreniu plesní.
 • Nízkoenergetické stavby: V súčasnosti je takmer nemožné, aby rodinný dom spĺňal kritériá nízkoenergetické stavby bez rekuperačného systému.


 

Lokálne rekuperácie - lacnejšia alternatíva centrálnej rekuperácie

Centrálne rekuperačné jednotky sa nezaobídu bez napojenia na prívodnej aj odvodnej vzduchovod: Čerstvý vzduch je obvykle privádzaný v mieste zdroja tepla, napríklad nad krbom či radiátorom. K odpadovému vzduchu, ktorý prúdi najčastejšie z kuchýň či kúpeľní, je nutné vytvoriť zodpovedajúce otvor v stene v mieste jej sídla.

Inštalácia izbových rekuperácií je oveľa jednoduchšia.


 

Ako funguje lokálna rekuperácia

Izbové rekuperácie Zephir od nemeckého výrobcu Dalap Twinfresh od značky Vents s jediným teleskopickým vzduchovodom, ktorý prechádza priamo cez steny, pracujú v cykloch, a to buď samostatne, alebo v páre. Samostatná lokálnej rekuperácie je plne dostačujúca k výmene vzduchu v jedinej miestnosti.

Pri potrebe odvetrať viac malých miestností, alebo jeden väčší priestor, je nutné použiť izbovej rekuperácie v páre. Aby sa rekuperačná cykly spúšťali v správnu chvíľu, musí sa jednotky prepojiť s jediným ovládacím panelom pomocou kábla, ktorý je súčasťou balenia.V závislosti od umiestnenia a požadovanom smere cirkulácie vzduchu možno nastaviť rekuperačná cykly buď synchrónne, alebo tak, aby vždy, keď jeden celok vzduch privádza, druhá ho odvádzala a naopak (viď obrázok).


 

Pri výbere lokálnej rekuperácie rozhoduje objem miestnosti aj hrúbka steny

Pri výbere vhodnej izbovej rekuperácie je rozhodujúca veľkosť miestnosti, ktorej objem v m3 by nemal byť väčší, než výrobcom udávaná hodnota prietoku vzduchu rekuperácie (m3 / hod). Ďalej je potrebné brať do úvahy šírku múru, ktoré musí zodpovedať nastaviteľný rozsah teleskopického vzduchovodu. Výnimkou je v tomto ohľade lokálnej rekuperačná jednotka Micra od spoločnosti Vents, ktorá nepracuje v rámci jediného integrovaného vzduchovodu v cykloch, ale využíva ako prívodné, tak odvodné vzduchovod, pričom obaja sa do steny inštalujú samostatne.


 

Čo znamená účinnosť rekuperácie a kedy ju využijete?

Nevyhovuje vám vetranie oknami, pretože bývate vedľa frekventovanej cesty a splodiny vám putujú rovno pod nos? Alebo vám vadí prievan? Existuje aj iná a efektívna možnosť, ako dostať domov čerstvý vzduch. Zoznámte sa s rekuperáciou a jej účinnosťou. Bežné otváranie okien môže niekomu vadiť vďaka prievanu či studenému vzduchu. Niektorí sú zasa denne pod vplyvom smogu, prachov, peľov a ďalších nepríjemných častíc, ktoré znehodnocujú pohodové bývanie alebo prácu.


 

Doma vždy čerstvý vzduch ako na horách? Záleží na účinnosti rekuperácie

Rekuperačné jednotky zaistí stály prísun čerstvého vzduchu do vašich domovov pomocou filtrov, ktoré zachytia všelijaké pachy, nečistoty z vonku. Účinnosťou rekuperácie znamená účinnosť spätného získavania tepla, ktorú si môžeme nastaviť. Reálna účinnosť rekuperácie sa pohybuje od 30 do 90%. Za dobrú účinnosť považujeme hodnoty nad 60% a vyšší ako 80% za špičkovú. Tieto hodnoty nájdete v návode jednotky v tabuľkách.


 

Ako funguje rekuperačná jednotka

Rekuperačná jednotka má celkom 4 prieduchy. Jedným prieduchom nasáva znečistený teplý vzduch z miestnosti, ktorý postupuje cez filtre a vo výmenníku tepla sa mieša so vzduchom studeným zvonku a ďalej je vyvedený von. Čerstvý vzduch z vonku rekuperácie nasaje a filtruje, ďalej prechádza výmenníkom tepla a pomocou ventilátora postupuje do miestnosti cez vzduchovody. V studenom ročnom období jednotka minimalizuje straty tepelnej energie na ohrev prisávaného čerstvého vzduchu.


 

Faktory, ktoré ovplyvňujú účinnosť rekuperačné jednotky

Aj keď si kúpite rekuperačná jednotku s vysokou účinnosťou, stále nemáte "vyhraté". Pre bezchybnú funkčnosť radíme sústrediť sa na nasledujúce faktory:

 • V prvom rade vyberte vhodnú jednotku pre celú plochu výmeny vzduchu.
 • Vzduchovody riadne utesnite, a tým zamedzíte tlakovým stratám.
 • Samotná jednotka aj potrubie dobre odizolujte. Môže sa tu tvoriť kondenzát, ktorý vďaka mrazom môže v potrubí zamŕzať.
 • Celková teplota okolia má tiež značný vplyv na účinnosť jednotky - v zime bude trochu nižšia ako v lete.
 • Pre zachovanie najvyššej účinnosti pravidelne meňte všetky filtre.
Podkategórie
Filtrovať podľa parametrov
Prosím vyberte FenolStop NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Olej Wild Orange ZDARMA WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie Nedostupné
Filtrovanie podľa ceny
12
Hore
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089

Ospravedlňujeme sa, z dôvodu dlhodobej nedostupnosti tohoto produktu sme nútení dočasne pozastaviť objednávanie cez e-shop. Akonáhle produkt naskladníme uvoľníme ho do predaja. V prípade že Vám nevadí dlhšia čakacia doba napíšte nám na info@iventilatory.sk kde Vám radi objednávku vytvoríme.