Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako si vybrať správny ventilátor nie len do kúpeľne

Ako si vybrať správny ventilátor nie len do kúpeľne
Ako si vybrať správny ventilátor nie len do kúpeľne

Výber ventilátora môže zdať naoko jednoduchou záležitosťou, netreba ho podceniť. Nie je nič horšie ako zistenie, že po nainštalovaní ventilátor síce pracuje, ale požadovaný efekt sa nedostaví.Aby sme udržali v ľubovoľnom prostredí kvalitné ovzdušie, musíme zabezpečiť výmenu znehodnoteného vzduchu za čerstvý.To môžeme dosiahnuť prirodzeným alebo núteným vetraním.Prirodzené vetranie je realizované obvykle otvorenými oknami alebo prirodzenou ventiláciou (špáry).Ak chceme zabezpečiť výmenu vzduchu bez ohľadu na vonkajšie podmienky,je potrebné použiť nútené vetranie prostredníctvom ventilátorov alebo vetracích jednotiek.
 

Koľko vzduchu potrebujeme?

Táto otázka nás napadne ako prvá v súvislosti s vetraním určitého konkrétneho priestoru.Podľa platných hygienických predpisov existujú rôzne spôsoby posúdenia potrebnej výmeny vzduchu:

Podľa počtu osôb v danom priestore.Základná hygienická dávka na osobu je obvykle 30 m3/h.(vo fajčiarskom prostredí alebo alebo v prostredí so zvýšenou aktivitou ĺudí (telocvične,fitness) je to 50 m3/h.)
Podľa počtu predmetov v danom priestore, ktoré produkujú škodliviny alebo vlhkosť - obvykle u toaliet,kuchýň, šatní a pod. (wc/50 m3/h, kúpelňa/25 m3/h,sprcha/150 m3/h)
Podľa počtu požadovaných výmen vzduchu v danom priestore za 1 hodinu. (Vypočítame objem miestnosti v m3)

Spôsoby vetrania
 

  • Podtlakové vetranie - odsávanie vzduchu z miestnosti

Systém odsávania vzduchu je najpoužívanejšou metódou výmeny vzduchu, pretože je najekonomickejšia. Používa sa najmä tam, kde vzduch obsahuje škodliviny, ktoré nechceme dostať do okolitých priestorov (kúpeľne, kuchyne, fajčiarne, WC a pod.). Znehodnotený vzduch z miestnosti je odsávaný do vonkajšieho prostredia a nahradzovaný čerstvým vzduchom. Pri tomto spôsobe vetrania musia byť miesta odsávania a prívodu vzduchu umiestnené tak, aby privádzaný čerstvý vzduch pokryl celú miestnosť.

Pre zvýšenie efektivity systému je vhodné otvory nasávania umiestniť oproti bodu odsávania (ventilátoru). Ich plocha by mala byť cca 1,5 až 2-krát väčšia, než je plocha otvoru pre ventilátor. V opačnom prípade nebude zabezpečená požadovaná výmena vzduchu v miestnosti. Ak chcete vetranú miestnosť rozdeliť na fajčiarsku a nefajčiarsku zónu, potom je potrebné nefajčiarsku zónu umiestniť do prívodnej časti a fajčiarsku zónu do odvodnej časti.

  • Pretlakové vetranie - prívod vzduchu do miestnosti

Tento spôsob výmeny vzduchu predstavuje presný opak odsávania. Vzduch z okolitého prostredia je ventilátorom vháňaný do miestnosti. V miestnosti vznikne pretlak, ktorý zabezpečí vytlačenie prebytočného vzduchu cez dostupné otvory. Používa sa hlavne v prípadoch, ak chceme zabrániť prenikaniu škodlivín z okolitých priestorov do vetranej miestnosti.

  • Rovnotlaké vetranie - nútený prívod a odvod vzduchu

Použitím obidvoch predchádzajúcich metód súčasne vzniká rovnotlaký ventilačný systém.Tento spôsob vetrania je najúčinnejší.Výkon prívodného a odsávacieho ventilátora nemusí byť celkom rovnaký. Ak chceme v miestnosti dosiahnuť mierny podtlak, zvolíme výkonnejší odsávací ventilátor. Ak chceme dosiahnuť pretlak použijeme výkonnejší prívodný ventilátor. Pre umiestnenie prívodu a odvodu vzduchu platia rovnaké pravidlá ako v prípade 1.

Základné parametre ventilátora

Vzduchový výkon ventilátora (množstvo vzduchu v m3/h, ktoré je ventilátor schopný vymeniť) je jeho základným parametrom. ďalším parametrom je statický tlak v Pa.Tento parameter je dôležitý hlavne u ventilátorov, ktoré sú napojené na vzduchotechnické potrubie.Dalšími dôležitými parametrami sú elektrický príkon (W), hlučnosť (dB), krytie (IP), teplotný rozsah (°C) a ďalšie.


ODPORÚČANIA PRE INŠTALÁCIU

Ventilátor umiestnite ideálne do hornej časti miestnosti,prípadne na strop.Pri inštalácii na strop odporúčame použiť ventilátor s guličkovými ložiskami.
K ventilátoru je vhodné pripevniť spätnú klapku, ktorá zabráni návratu nežiaducich pachov späť do miestnosti.Pokiaľ je ventilátor vybavený automatickou žalúziou už nie je spätná klapka potreba (ale dokúpiť si ju môžete).
Ventilátor je možné pripojiť na vypínač osvetlenia alebo samostatný vypínač.
Pre pripojenie ventilátora je potrebný kábel s minimálne dvoma vodičmi.Ak máme ventilátor s rozšírenou funkciou (časovač, čidlo vlhkosti) sú nutné tri vodiče.(stála a prerušovaná fáza (vypínač) a nula)
Axiálne domové ventilátory sú určené na odsávanie na kratšie vzdialenosti cca 3-5 metrov.
Ventilátory sú kompatibilné s potrubím zhodného priemeru.
 

Voľba vhodného typu ventilátora

Pri návrhu je potrebné zohľadniť prostredie v ktorom bude ventilátor pracovať.Podľa prostredia je potrebné vybrať ventilátor s potrebným IP krytím.Pre vlhké prostredie (kúpeľne, bazény a pod.) je potrebné krytie IPX4. Pre vyššie teploty, výbušné alebo agresívne prostredie je potrebné použiť ventilátory určené špeciálne pre tieto podmienky.Ďalším krokom je voľba konkrétneho typu ventilátora, podľa potreby jeho využitia. Tu je k dispozícii viac možností, podľa konkrétnych podmienok:

  • Axiálne ventilátory slúžia na priamy výfuk cez stenu alebo krátke potrubie.Dostupné sú ako stenové alebo okenné.
  • Radiálne ventilátory sa používajú pre napojenie na dlhšie vzduchotechnické potrubie ktoré majú vyšší statický tlak.Vyrábajú sa ako potrubné alebo nástenné s výfukom do potrubia.
  • Potrubné ventilátory sa používajú obvykle pre vyššie vzduchové výkony.Umožňujú zabudovať ventilátor kdekoľvek do potrubia a použiť aj pre centrálne vetranie viacerých malých miestností cez vzduchotechnické potrubie.
  • Ak bude ventilátor v prevádzke len občas,stačí použiť ventilátor s klznými ložiskami.V prípade potreby nepretržitej prevádzky alebo viac ako 8 hodín denne, je potrebné použiť ventilátor s guľôčkovými ložiskami.
  • Ak je ventilátor napojený na spoločné odvodné potrubie alebo vetraciu šachtu s ďalšími ventilátormi,je potrebné použiť spätnú klapku alebo ventilátor s automatickou mriežkou.
     

Ovládanie ventilátora je možné realizovať rôznymi spôsobmi:

 

DALAP = široká ponuka kvalitných ventilátorov
 

Získali ste ucelenú predstavu ako postupovať, aby ste si správne vybrali vhodný typ ventilátora. Radi by sme upriamili Vašu pozornosť na výrobky nemeckej firmy s viac ako 10 ročnou tradíciou výroby vetracej techniky.Jej produkty sa tešia vo svete mimoriadnej obľube a to nielen vďaka vynikajúcemu pomeru ceny a výkonu, kvalite a dlhodobej životnosti ventilátorov, ale aj kvôli ich estetickému a nadčasovému dizajnu.Široký rozsah produkcie DALAP zaručuje uspokojenie ľubovoľnej požiadavky kladenej na vetrací systém.Uvedieme aspoň niekoľko typov ventilátorov vhodných do domácností, komerčných a priemyselných priestorov.

Naše ventilátory

Rada PT,LV,BF,BFA,iCON,iFAN predstavujú axiálne ventilátory vhodné do kúpeľní, sociálnych zariadení, kuchyniek a pod., určených na priame odsávanie cez stenu alebo do krátkeho potrubia (dĺžka max. 8m). Vyrábajú sa v rozmeroch 100mm, 125mm a 150mm. Je možné ich inštalovať do stien alebo do okien.Úžitkovú hodnotu celého radu PT,LV,BF,BFA,iCON,iFAN,VV,MAO1,VN zvyšuje ich nízka hlučnosť rovnako aj široká škála ich vybavenia - automatická mriežka, spätná klapka, možnosť časového dobehu ventilátora po opustení miestnosti, automatické ovládanie vlhkosti v miestnosti, možnosť automatického zapnutia ventilátora po vstupe do miestnosti atď. 

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Darček ZDARMA HIT
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Na objednávku
nad 100€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089