Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako to funguje

Ako to funguje
Ako to funguje


 


 


 


 


 

Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Motor otáča vrtuľou a tá rozháňa vzduch. Pri bližšom preskúmaní ale zistíte, že ventilátory a vzduchotechnika sú veda.

Správna ventilácia totiž nie je len tak. Okrem základných parametrov, ako sú rozmery miestnosti alebo vzdialenosť, ktorú musí vzduch uraziť, vstupujú do hry aj ďalšie otázky, ktoré treba zodpovedať hneď na začiatku. Viete, aký prietok vzduchu a statický tlak by mal mať váš ventilátor? Pomohol by vyriešiť váš problém časový dobeh, alebo skôr čidlo vlhkosti? A podľa čoho vybrať vhodný stropný ventilátor a k nemu diaľkové ovládanie? Nášmu odboru rozumieme a s odpoveďami na tieto a ďalšie otázky vám radi pomôžeme. Pokiaľ tu nenájdete odpoveď na to, čo vás práve zaujíma, neváhajte sa na nás obrátiť 0903 878 089 alebo nám napíšte správu info@iventilatory.sk, alebo si môžete pozrieť našu YOUTUBE stránku kde sme pre Vás pripravili video návody. Ukážeme vám, ako to vlastne funguje.


 

Ako hlučné je hlučné?

Čo je to hluk a hlučnosť u spotrebičov? Hluk sú všetky zvuky, ktoré majú rušivý charakter.Vyberáte ventilátor a chcete predísť problémom s vysokou hlučnosťou? V tom prípade je dobré sa zamerať na jeho uvádzanú hlučnosť (hladina akustického hluku). U vzduchotechniky je nutné sa pozrieť jednak na akustickú hlučnosť ventilátora, ale je potrebné sa zamerať aj na hlučnosť potrubných a koncových komponentov.

S akustickým hlukom je nutné počítať už pri navrhovaní ventilačného riešenia. Je nutné zvážiť priemer potrubia. Väčší priemer potrubia umožňuje viac rozptýliť a utlmiť zvuk a je vhodné tiež použiť izoláciu, ktorá jednak zníži hlučnosť a zároveň zamedzí zrážaniu kvapaliny v potrubí. U potrubných systémov je možné mimo izolácie potrubia použiť tlmiče hluku, ktoré dokážu výrazne znížiť hladinu hluku. Ďalším prvkom, ktorý ovplyvňuje hlučnosť, je čistota ventilačného potrubia, jeho komponentov a samotného ventilátora. 

Pravidelnou údržbou predídete zvyšovaniu hladiny akustického hluku.
Hlučnosť (akustický hluk) je uvedená u každého ventilátora a je uvádzaná v decibeloch dB (A) a je meraná vo vzdialenosti 3m od ventilátora. Nárast hladiny hluku nie je lineárny, ale logaritmický. V praxi to znamená, že nárast hladiny akutiského hluku o 3 dB je zhruba zdvojnásobenie hladiny hluku.


 

Nasledujúca tabuľka uvádza:

Hladina akustického tlaku (hluku) 10 dB znie ako?
Pokojné dýchanie, šušťanie lístia,
odhlučnené nahrávacie štúdio.

Hladina akustického tlaku (hluku) 20 dB znie ako?
Veľmi pokojná miestnosti, šepot.

Hladina akustického tlaku (hluku) 30 dB znie ako?
Tichý sála, poslucháreň, úplne tichá noc v lese.

Hladina akustického tlaku (hluku) 40 dB znie ako?
Dážď, veľmi stlmené rádio.

Hladina akustického tlaku (hluku) 50 dB znie ako?
Priemerný hluk v kancelárii.

Hladina akustického tlaku (hluku) 60 dB znie ako?
Zvuk bežných rozhovorov na 1 meter.
Zvuk elektrického holiaceho strojčeka.

Hladina akustického tlaku (hluku) 80 dB znie ako?
Mestká doprava, nákladné auto,hlasný krik.
 
Hladina akustického tlaku (hluku) 100 dB znie ako?
hluk orchestra,maximálna prípustná norma hluku do slúchadiel.
 
Hladina akustického tlaku (hluku) 120 dB znie ako?
zbíjačka,motor lietadla.
 


  

Čo je to prietok vzduchu?

Prietok vzduchu je technický údaj objavujúci sa v parametroch ventilátora udávaný najčastejšie v jednotkách metrov kubických za hodinu (m3 / hod), tzn. ide o objem vzduchu (množstvo), ktorý je dopravený za pomoci ventilátora za určité časové obdobie.

Pri odvetrávanÍ vzduchu z miestností je nutné vybrať vhodný ventilátor s dostatočným prietokom vzduchu. Tento údaj je uvedený vždy v parametroch daného ventilátora. Vhodný prietok vzduchu sa dá jednoducho vypočítať s ohľadom na zaťaženie miestnosti, ako je napr. kúpeľňa, toaleta, chodba, garáž ai., a objem miestnosti. Štandardne sa dá povedať že objem miestnosti by mal byť odvetraný minimálne 2-3 za hodinu, samozrejme že ak miestnosť je viac využívaná, je nutné sa tomu prispôsobiť, napr. kancelária s 10 ľuďmi sa musí viac odvetrávať, než tá istá miestnosť s jedným človekom. Avšak ak je ventilátor silnejší, s vyšším prietokom je možné mať ventilátor zapnutý kratšiu dobu.

Ďalej potom u stolových, stojanových a podlahových ventilátorov je prietok vzduchu uvádzaný v jednotkách metrov kubických za minútu (m3 / min). U týchto ventilátorov nejde o odvod či prívod vzduchu do miestnosti, ale o rozprúdenie vzduchu na zníženie teploty v miestnosti, ako sú kancelárie, obývacie izby, spálne či inej miestnosti. Pri tejto skupine ventilátorov platí, že čím väčší prietok vzduchu ventilátor má, tým viac ochladzuje vzduch v miestnosti. To znamená, že čím vyšší má ventilátor prietok vzduchu, tým viac bude vzduch ochladený a navodia príjemnú klímu v miestnosti.


  

Ako je dôležitý príkon?

Príkon u elektrospotrebičov vyjadruje, aké veľké množstvo elektrickej energie je nutné do zariadenia priviesť, aby sa dosiahol požadovaný výkon, alebo v prípade ventilátora potrebných otáčok. Zjednodušene možno povedať, že príkon ukazuje, koľko elektrickej energie spotrebuje zariadenie za 1 hodinu. Platí, že čím väčší má byť výkon, tým väčší musí byť pri zachovaní rovnakej účinnosti aj príkon, pričom príkon je vždy vyšší ako výkon. Rovnako ako výkon sa aj príkon udáva vo wattoch (W).

U malých domových ventilátorov sa príkon pohybuje v rozsahu niekoľkých desiatok wattov, a to najčastejšie medzi 20 až 30 W. Naproti tomu príkon silnejších potrubných či priemyselných ventilátorov sa pohybuje rádovo stoviek wattov, avšak najčastejšie je to okolo 200 až 600 W. Výnimku v tomto ohľadu tvorí teplovzdušné ventilátory a ohrievače vzduchu, ktorých príkon bežne dosahuje aj niekoľko tisíc wattov čiže kilowattov.

Veľkosť príkonu, popr. výkonu, je tiež spoločne s menovitým prúdom rozhodujúcim údajom pri výbere vhodného regulátora otáčok, ktorý musí byť dimenzovaný tak, aby pri danom prúde a príkone vydržal a dokázal ho ovládať. Rovnako tak je dôležitá aj hodnota minimálneho príkonu, pod ktorú zariadenie tiež nemožno regulovať.
Samotný príkon ale presne nehovorí, aký veľký bude výkon. Pomer, v akom dokáže zariadení zužitkovať dodanú energiu (príkon) a premeniť ju na prácu (výkon), sa nazýva účinnosť. Najlepšie výsledky dosahujú ventilátory vybavené EC motorom, ktorých účinnosť je až 90%.


  

Čo je transformátor a kde ho použiť?

Transformátor je zariadenie, ktoré mení hodnotu elektrického napätia na vstupe na požadovanú výstupnú hodnotu. Používa sa hlavne kvôli bezpečnosti, a preto ho môžete využiť napríklad pri montáži ventilátora priamo nad vaňu, alebo sprchovací kút. Aké sú jeho parametre, ako ho vybrať a nainštalovať?


 

Kedy je to potreba transformátor?


Predovšetkým v tých prípadoch, v ktorých je k správnemu chodu elektrického spotrebiča vyžadované nižšie napätie, než aké je napätie elektrickej siete, teda nižšie ako 230V, napr. u kúpeľňových ventilátorov. V domácnosti sa najčastejšie používa k prevodu nízkeho napätia na 12V.


 

Typy transformátorov


 

  • toroidné transformátory

Sú tvorené cievkou, resp. vinutým vodičom. Preto sú výrazne ťažšie a vždy ním prebieha striedavý prúd.


 

  • elektronické transformátory

K prevodu napätie používa elektroniku, je teda oveľa ľahšie a väčšinou pomocou diód usmerňuje prúd na jednosmerný.


 

Transformátory sú skonštruované primárne kvôli bezpečnosti


Hlavným dôvodom, prečo sú zariadenia konštruované na 12V, je bezpečnosť. U malého napätia je riziko úrazu elektrickým prúdom minimálne. Tieto spotrebiče sú preto vhodné najmä do miest, kde hrozí priamy kontakt s vodou, čo je vo väčšine domácností hlavne kúpeľňa.

A práve v kúpeľni sú z hľadiska elektroinštalácie stanovené tzv. Ochranné zóny, ktoré sú označené číslami 0 až 4, pričom v zóne 0 je povolené maximálne napätie 12V. Ak teda chceme umiestniť kúpeľňový ventilátor napríklad do sprchovacieho kúta či priamo nad vaňu, musíme si byť istí, že má ako zodpovedajúci stupeň krytia proti vniku kvapaliny, tak 12V napájania.


 

Na čo si dať pozor pri inštalácii transformátora


Pri inštalácii transformátora je potom potrebné pamätať na to, že pracuje so vstupným napätím 230V. Nesmie byť teda v kúpeľni voľne usadený.

Ideálnym miestom pre montáž je napr. Sadrokartónový podhľad, suchý výklenok v stene oddelený od prostredia kúpeľne aspoň revíznymi dvierkami, susedná miestnosť či chodba. Aby nedochádzalo k prehriatiu, musí byť priestor dostatočne vetraný a zároveň by nemal byť výrazne vlhký.


 

Parametre dôležité pre výber transformátora


Pre výber vhodného transformátora sú rozhodujúcimi parametrami hodnota vstupného a výstupného napätia, v prípade kúpeľňového ventilátora je to teda 230V a 12V.

Ďalej potom výkon, ktorého hodnota vo wattoch (W) nesmie byť nižšia ako súčet hodnôt príkonu pripojených zariadení plus rezerva, stupeň krytia, ale tiež treba to, či je transformátor vybavený poistkou proti skratu, preťaženiu a prehriatiu.


 


  

Čo je to menovitý prúd?

Menovitý prúd vyjadruje hodnotu elektrického prúdu, ktorá preteká zariadením pri normálnom odbere. Ak by došlo k poškodeniu, napríklad ku skratu, zariadeniam by pretekal väčší prúd ako menovitý a mohlo by dôjsť aj k spáleniu elektroniky. Rovnako ako elektrický prúd sa uvádza v ampéroch (A).

U väčšiny domových ventilátorov sa menovitý prúd pohybuje v rádoch stotín až desatín ampér, najčastejšie je to okolo 0,1 A. Výnimku predstavujú ventilátory s napätím na 12 V, kde je k zabezpečenie dostatočného výkonu potrebné, aby bola hodnota menovitého prúdu o rád vyššie ako u bežných ventilátorov, teda zhruba 1,5 A.

Hodnota menovitého prúdu je tiež spoločne s príkonom rozhodujúcim údajom pri výbere vhodného regulátora otáčok, ktorý musí byť dimenzovaný tak, aby pri danom príkone a prúdu vydržal a dokázal ho ovládať. Rovnako tak je dôležitá aj hodnota minimálneho prúdu, pod ktorú zariadenie tiež nemožno regulovať.

Napríklad k reguláciu otáčok priemyselného axiálneho ventilátora Dalap RAB TURBO Ø 465 mm, ktorého hodnota menovitého prúdu je 1,1 A, možno použiť regulátor otáčok s vypínačom 300 W, lebo ten dokáže regulovať prúd vo výške až 1,5 A. Avšak k regulácii o niečo silnejšieho ventilátora Dalap RAB TURBO Ø 520 mm, u ktorého dosahuje menovitý prúd hodnoty 1,95 A nie je tento regulátor už dostatočný a jeho použitie by mohlo zapríčiniť spálenie zariadení. Je preto potrebné zvoliť regulátor otáčok s väčším rozsahom ovládaného prúdu, ako je napríklad regulátor otáčok s vypínačom 520 W, ktorý je schopný regulovať prúd až do výšky 2,5 A.


  

Čo je to statický tlak?

Statický tlak je hodnota u ventilátora, ktorá udáva, aký veľký tlak dokáže vyvinúť.Jedná sa o veličinu, ktorá nám vyčísľuje množstvo tlaku, ktorý ventilátor musí prekonať aby mohol správne plniť svoju funkciu a je rozhodujúci už pri prvotnom plánovaní rozvodov vzduchotechniky.V praxi to znamená, že ak máme napr. Potrubie s celkovou dĺžkou 10 m a ventilátor umiestnime na jeho začiatku, ventilátor musí vynaložiť dostatočný tlak aby dokázal rozprúdiť vzduch na túto vzdialenosť.


 

Aké sú faktory, ktoré ovplyvňujú samotný tlak?

Na tlak má určite vplyv veľkosť priemeru otvoru celej vzduchotechniky, samotná dĺžka rozvodov potrubia a hlavne množstvo rôznych napojení a záhybov. Každý záhyb alebo odbočenie nám znižuje tlak približne o pol metra. Aby sme minimalizovali stratu statického tlaku, je nutné všetky spoje dobre utesniť už inštalačnou izolačnou lepiacou páskou. Na základe všetkých parametrov zvolíme dostatočne výkonný ventilátor, ktorý je účinný v našich konkrétnych podmienkach. Pre orientačný výpočet statického tlaku, nám pomôže táto orientačná tabuľka:


 

Dĺžka potrubia (m) Zodpovedajúce tlaky (Pa)
2 až 3,5 30 až 50
3,5 až 5,5 50 až 65
5,5 až 8,5 65 až 95
8,5 až 17 95 až 140
17 až 28 140 až 250
28 až 40 250 až 380
40 až 60 380 až 600
60 až 80 600 až 850


  

Čo je to prietok vzduchu?

Prietok vzduchu je technický údaj objavujúci sa v parametroch ventilátora udávaný najčastejšie v jednotkách metrov kubických za hodinu (m3 / hod), tzn. ide o objem vzduchu (množstvo), ktorý je dopravený pomocou ventilátora za určité časové obdobie. 


 

Pri výmene vzduchu z miestností je nutné vybrať vhodný ventilátor s dostatočným prietokom vzduchu. Tento údaj je uvedený vždy v parametroch daného ventilátora. Vhodný prietok vzduchu sa dá jednoducho vypočítať s ohľadom na zaťaženie miestnosti, ako je napr. kúpeľňa, toaleta, chodba, garáž ai. a objem miestnosti. Štandardne sa dá povedať že objem miestnosti by mal byť odvetrávaný minimálne 2-3 za hodinu, samozrejme ak miestnosť je viac využívaná je nutné prispôsobiť tomu prispôsobiť aj výmenu vzduchu, napr. kancelária s 10 ľuďmi sa musí viac odvetrávať, než tá istá miestnosť s jedným človekom. Avšak ak je ventilátor silnejší, s vyšším prietokom vzduchu je možné mať ventilátor zapnutý kratšiu dobu.

Ďalej potom u stolových, stojanových a podlahových ventilátorov je prietok vzduchu uvádzaný v jednotkách metrov kubických za minútu (m3 / min). U týchto ventilátorov nejde o odvod či prívod vzduchu do miestnosti, ale o rozprúdenie vzduchu na zníženie teploty v miestnosti, ako sú kancelárie, obývacie izby, spálne či iné miestnosti. Pri tejto skupine ventilátorov platí, že čím väčší prietok vzduchu ventilátor má, tým viac ochladzuje vzduch v miestnosti. To znamená, že čím vyšší má ventilátor prietok vzduchu, tým viac bude vzduch ochladený a navodia príjemnú klímu v miestnosti.


  

Prečo by mal mať ventilátor guľôčkové ložiská?

Guličkové ložiská sú vo svete ventilátorov dôležitým pojmom. Guľôčkové ložiská slúžia na osadenie motora ventilátora pre dosiahnutie najlepšieho prenosu rotačnej sily medzi motorom a vrtuľou ventilátora. Ventilátor osadený guličkovými ložiskami má dlhú životnosť, vyšší výkon a možnosťou inštalácie v akejkoľvek polohe (na stenu či strop). Životnosť ventilátora s guličkovými ložiskami je štandardne od 20 000 do 40 000 hodín, samozrejme záleží na výrobcovi, aké guličkové ložiská použije a v akej kvalite. Nami ponúkané ventilátory s guličkovými ložiskami majú životnosť 40 000 hodín, pokiaľ nie je uvedené inak


 

Pre lepšiu predstavu sa dá povedať, že ventilátor môže byť v nepretržitej prevádzke cca od 2,3 do 4,5 roka. Takže pri výbere ventilátora do kúpeľne, bytu či domu odporúčame ventilátor s guličkovými ložiskami. Ako spoznať, že je ventilátor osadený guličkovými ložiskami? Tento údaj nájdeme vždy v technických parametroch konkrétneho ventilátora. A to buď s názvom týchto ložísk alebo životnosťou 20 až 40 tisíc hodín.


 

Podkategórie
Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Darček ZDARMA Cenový HIT WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089