Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako je dôležitý príkon?

Ako je dôležitý príkon?

Príkon u elektrospotrebičov vyjadruje, aké veľké množstvo elektrickej energie je nutné do zariadenia priviesť, aby sa dosiahol požadovaný výkon, alebo v prípade ventilátora potrebných otáčok. Zjednodušene možno povedať, že príkon ukazuje, koľko elektrickej energie spotrebuje zariadenie za 1 hodinu. Platí, že čím väčší má byť výkon, tým väčší musí byť pri zachovaní rovnakej účinnosti aj príkon, pričom príkon je vždy vyšší ako výkon. Rovnako ako výkon sa aj príkon udáva vo wattoch (W).

U malých domových ventilátorov sa príkon pohybuje v rozsahu niekoľkých desiatok wattov, a to najčastejšie medzi 20 až 30 W. Naproti tomu príkon silnejších potrubných či priemyselných ventilátorov sa pohybuje rádovo stoviek wattov, avšak najčastejšie je to okolo 200 až 600 W. Výnimku v tomto ohľadu tvorí teplovzdušné ventilátory a ohrievače vzduchu, ktorých príkon bežne dosahuje aj niekoľko tisíc wattov čiže kilowattov.

Veľkosť príkonu, popr. výkonu, je tiež spoločne s menovitým prúdom rozhodujúcim údajom pri výbere vhodného regulátora otáčok, ktorý musí byť dimenzovaný tak, aby pri danom prúde a príkone vydržal a dokázal ho ovládať. Rovnako tak je dôležitá aj hodnota minimálneho príkonu, pod ktorú zariadenie tiež nemožno regulovať.
Samotný príkon ale presne nehovorí, aký veľký bude výkon. Pomer, v akom dokáže zariadení zužitkovať dodanú energiu (príkon) a premeniť ju na prácu (výkon), sa nazýva účinnosť. Najlepšie výsledky dosahujú ventilátory vybavené EC motorom, ktorých účinnosť je až 90%.

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu Tovar v zníženej cene Posledné kusy Posledný kus Nedostupné Nedostupné NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Zľava Zľava Výpredaj Výpredaj Dopredaj Dopredaj Víťaz testu Víťaz testu Tip Tip Darček ZDARMA Darček ZDARMA Ukončenie predaja Cenový HIT Cenový HIT WIFI WIFI Bluetooth Bluetooth Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089