Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako správne zapojiť priemyselný axiálny ventilátor?

Ako správne zapojiť priemyselný axiálny ventilátor?

Štadartný priemyselný ventilátor sa zapája pomocou svorkovnice (čokolády), (viď obr. Č. 1) zapojenie. Vo väčšine prípadov sú zo steny vyvedené dva vodiče, ale pre tento typ by mal byť vyvedený ešte jeden vodič. Každý z nich by mal mať rôznu farbu, záleží, či sa jedná o novú alebo starší elektrickú inštaláciu. Najčastejšie môžeme v novších elektrických rozvodoch vidieť vodiče čiernej alebo hnedej farby, označovať ich budeme veľkým písmenom L (fáza). Farba druhého vodiča by mala byť modrá, tu budeme označovať písmenom N (nula). Nakoniec tretia farba by mala byť zelenožltá, ktorú budeme označovať písmenami PE (ochranný vodič).


 


 

V elektrických schémach sa budeme často s týmito písmenami stretávať, vysvetlíme si ich dôležitosť. Písmeno L budeme označovať ako "fázu", písmeno N bude "pracovné nula" a nakoniec písmená PE, ktoré budú označovať "ochranný zemný vodič". V schémach ventilátora sú tieto písma vždy uvedené, buď priamo na svorkovnici alebo sú vyrazené na plastovom tele ventilátora, alebo sú prilepená na viečku svorkovnice z vnútornej strany.


 


 

Uistite sa, že sú vodiče odpojené od siete 230V / 50Hz, napr. že páčka ističa smeruje dole a zobrazuje sa signál OFF. Potom môžeme prejsť na pripojenie ventilátora.

Postup samotného zapojenia ventilátora: fázový vodič (hnedý alebo čierny drôt) zasuňte do svorkovnice s označením L a dotiahnite skrutku (viď obr. Č. 2). Podľa rovnakého postupu pripojte aj druhý vodič (modrý drôt) zasuňte do svorky N a tiež starostlivo dotiahnite skrutku (viď obr. Č. 3), nakoniec je potreba pripojiť aj zemný vodič PE (zelenožltý drôt) do príslušnej svorky a tiež starostlivo dotiahnuť skrutku ( viď obr. č. 4) (dostatočné dotiahnutie zistíte ľahkým zatiahnutím za vodič, ak sa nemôže pohnúť je dotiahnutie postačujúce). V tejto chvíli môžeme odskúšať funkciu ventilátora a prepojiť ho k sieti 230V / 50Hz - páčku ističa posunieme smerom nahor, mali by sme vidieť signál ON. Ventilátor by mal byť v prevádzke a vrtuľka by sa mala otáčať.


 

Tento typ motorov má špeciálne vlastnosti, pretože možno prípadným zamenením napájacích pólov zmeniť zmysel otáčania motora. Na obrázkoch pozri č. 1,2,3,4 je znázornené správne zapojenie, ktoré je možné bez problémov prevádzkovať v súlade podľa výrobcu ventilátora. Tieto motory majú dve svorky od vinutia, ktoré sú spojené s rozbehovým kondenzátorom, a práve ony majú za úlohu určiť správny zmysel otáčok. Avšak zapojená smie byť len jedna svorka !!! Pretože keby sa do týchto svoriek priviedlo napätie 230V / 50Hz došlo by ku skratu !!! Neprípustné zapojenie (obrátený chod motora) ventilátorov viď obr. 5.


 

!!! Tento návod je len informatívny, výrobok by mala vždy inštalovať osoba spôsobilá (elektrikár) !!!

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu Tovar v zníženej cene Posledné kusy Posledný kus Nedostupné Nedostupné NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Zľava Zľava Výpredaj Výpredaj Dopredaj Dopredaj Víťaz testu Víťaz testu Tip Tip Darček ZDARMA Darček ZDARMA Ukončenie predaja Cenový HIT Cenový HIT WIFI WIFI Bluetooth Bluetooth Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089