Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Facebook Facepile
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako správne zapojiť ventilátor s časovým dobehom?

Ako správne zapojiť ventilátor s časovým dobehom?

Štadartný ventilátor sa zapája pomocou svorkovnice (čokolády), (viď obr. Č. 1). Vo väčšine prípadov sú zo steny vyvedené dva vodiče. Každý z nich by mal mať rôznu farbu, záleží, či sa jedná o novú alebo staršiu elektrickú inštaláciu. Najčastejšie môžeme v novších elektrických rozvodoch vidieť vodiče čiernej alebo hnedej farby, označovať ich budeme veľkým písmenom L (fáza). Farba druhého vodiča by mala byť modrá, ale môžeme sa stretnúť aj so zelenožltými, ktorý budeme označovať písmenom N (nula).


 

V elektrických schémach sa budeme často s týmito písmenami stretávať, vysvetlíme si ich dôležitosť. Písmeno L budeme označovať ako "fázu" a písmeno N bude "pracovná nula". V schémach ventilátora sú tieto písma vždy uvedené, buď priamo na svorkovnici alebo sú vyrazené na plastovom tele ventilátora.


 

Uistite sa, že sú vodiče odpojené od siete 230V / 50Hz, napr. Že páčka ističa smeruje dole a zobrazuje sa signál OFF. Potom môžeme prejsť na pripojenie ventilátora.


 

Zapojenie týchto typov ventilátorov sa nijako výrazne nelíši od zapojenia štandardných ventilátorov bez ďalších funkcií. Jediný nepatrný rozdiel je, že na svorkovnicu ("čokoláde") sa objavuje prídavná svorka pre zapojenie ešte jedného vodiča s označením LT. Jedná sa o svorku, ktorá má na starosti ovládanie časového dobehu. Máme u týchto ventilátorov teda celkom 3 svorky L, N, LT (pozri. Obr. Č. 1).

Časový spínač pracuje napríklad takto: ventilátor je pripojený na vypínač spojený so svetlom (zvyčajne v kúpeľni), po vstupe miestnosti sa vypínačom zopne svetlo a sním aj ventilátor. Po odchode z miestnosti zhasneme svetlo a v tejto chvíli sa aktivuje funkcia časového dobehu. Podľa časového úseku nastaveného v časovači sa ventilátor sám zastaví v čase medzi 2 - 30 min (podľa nastavenia).

Zapojenie časového spínača: v prípade, že máme k dispozícii 3 vodiče, zapojíme svorku L (viď obr. Č. 2) a N (viď obr. Č. 3) podľa predchádzajúceho návodu a na svorku LT (viď obr. Č. 4) pripojíme vodič tmavé farby - čierna, hnedá, šedá. POZOR: nikdy nezapájajte zelenožltý alebo modrý vodič !!!

Väčší problém nastáva, ak máme k dispozícii len dva prívodné vodiče (tj. Fázu L a pracovné nulu N). V tomto prípade musíte "vytvoriť" fázový vodič. Tento problém sa dá najlepšie vyriešiť pomocou inštalácie samostatného vypínača (tlačidlá) pre ventilátor, kde do prívodu zapojíme fázu L. Z rovnakého miesta vyvedieme ďalší vodič, ktorý bude pokračovať ako fáza L do ventilátora. Z výstupu vypínača vyvedieme vodič LT, ktorý zapojíme do LT svorky ventilátora (viď obr. Č. 4). Nulový vodič N pokračuje priamo do svorky N ventilátora.


 

!!! Tento návod je len informatívny, výrobok by mala vždy inštalovať osoba spôsobilá (elektrikár) !!!


 

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu O DOSTUPNOSTI SA INFORMUJTE Naskladnenie 10/2020 Tesnenie v cene Hydrostat Časový dobeh NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Zľava Zľava Výpredaj Výpredaj Dopredaj Dopredaj Víťaz testu Víťaz testu Tip Tip Olej Wild Orange ZDARMA Olej Wild Orange ZDARMA Ukončenie predaja WIFI WIFI Bluetooth Bluetooth Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie Nedostupné Nedostupné Posledný kus Posledné kusy Momentálne vypredané
Filtrovanie podľa ceny
12
Hore
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 20€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089

Ospravedlňujeme sa, z dôvodu dlhodobej nedostupnosti tohoto produktu sme núteni dočasne pozastavit objednávanie cez eshop. Akonáhle produkt naskladníme uvoľníme ho do predaja. V pripade že Vám nevadí dlhšia čakacia doba napište nám na info@iventilatory.sk kde Vám radi objednávku vytvorime.