Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako správne zmerať priemer ventilátora?

Ako správne zmerať priemer ventilátora?

Jedným zo zásadných parametrov pri výbere ventilátora je jeho priemer. Aký vlastne vybrať? Stačí pre váš priestor ventilátor menšie, alebo by bolo dobré použiť už nejaký väčší? A práve s touto voľbou sa vám na nasledujúcich riadkoch budeme snažiť poradiť.


 

Otvor na ventilátor už mám

Ak vymieňate starý ventilátor alebo už máte v novostavbe prieduchy pripravené, je to jednoduché. Stačí otvor zmerať a podľa zisteného priemeru vyberať. Takto ste síce obmedzení veľkosťou, ale aj malé ventilátory nakoniec môžu byť docela výkonné. Jediné, čo je ešte potrebné, je vybrať správne funkcie ventilátora. Ujasniť si, čo od neho potrebujete. Časový dobeh? Snímač vlhkosti? Extra tichý chod? Solárne napájanie? Všetky tieto a ešte ďalšie ventilátory máme v ponuke.ň


 

Otvor na ventilátor ešte nemám

Tu to začína byť zaujímavé. Pre naozaj správnu veľkosť ventilátora je totiž potrebné zahrnúť niekoľko rôznych vecí. V prvom rade určite veľkosť samotnej miestnosti. Ďalej potom miesto montáže, usporiadanie miestnosti, počet ľudí v miestnosti, vzdialenosť odsávanej vzdušniny, počet komponentov v zostave (kolená, redukcia) a ďalšie. Jednou z podstatných vecí, ktorú si sami vopred musíte určiť, je, ako rýchlo chcete miestnosť odsávať (odvetrať). Na nasledujúcich riadkoch pracujeme preto veľa s prietokom vzduchu a jeho jednotkou m3 / hod. Zjednodušene nám tento údaj hovorí, aký veľký objem vzduchu dokáže ventilátor za hodinu odsať (vymeniť).


 

Väčšinou (nie však vždy) platí:

 • Do 100 m3 / hod - tiché ventilátory s priemerom 100 mm
 • 100 - 200 m3 / hod - výkonnejší ventilátory s priemerom 100 mm, tiché ventilátory s priemerom 125 mm
 • 200 - 300 m3 / hod - výkonnejší ventilátory s priemerom 125 mm, tiché ventilátory s priemerom 150 mm
 • Viac ako 300 m3 / hod - priemyselné ventilátory. Máme aj také, ktoré si dokážu poradiť s prietokom až 20 000 m3 / hod


 

Veľkosť a typ miestnosti

Veľkosť a typ miestnosti je asi tým najdôležitejším parametrom, na ktorý je potrebné sa pri výbere pozerať. Ventilátor s prietokom vzduchu do 100 m3 / hod veľkú kuchyňu jednoducho nevyvetrá.


 

Ako teda vyberať?

Vypočítame objem miestnosti. Môže byť aj približný, ak máte atypické priestory. Je to jednoduchá matematika. Výška x šírka x dĺžka miestnosti.

Príklad: 2,6 m (výška) x 3 m (šírka) x 4 m (hĺbka) = 31,2 m3

Zahrnieme do výpočtu potrebný počet výmen vzduchu za hodinu. Kým v obývacej izbe väčšinou stačí vymeniť vzduch raz za hodinu, vo vlhkej kúpeľni už odporúča výmen sedem. V hojne využívaných kuchyniach potom až dvadsať. Približnú tabulku odporúčaných výmen nájdete nižšie.


 

Obytné miestnosti 1 - 3
Kúpeľne  5 - 10
WC v byte 2 - 3
Toaleta v kancelárskych budovách 3 - 5
Šatne  2 - 3
Garáže  5 - 8
Kancelárie  3 - 10
Obchody 4 - 8
Reštaurácie  8 - 12
Reštauračnej kuchyne  15 - 20
Laboratóriá, chemické čistiarne 6 - 12
Dielne bez zdrojov tepla a škodlivín 3 - 6


 

Týmto počtom výmen vynásobíme objem miestnosti.

Príklad: Našou miestnosťou je kúpelňa. Odporúčaný počet výmen vzduchu za hodinu je preto 7. Teda 31,2 m3 x 7 = 218,4 m3 / hod. Vyberieme správny ventilátor s prietokom vzduchu okolo 200 - 250 m3 / hod.


 

Usporiadanie miestnosti

Každá miestnosť je iná. Ak sa v nej nachádzajú predmety, ktoré produkujú škodliviny či vlhkosť, je dobré na ne pri výbere toho správneho ventilátora myslieť. Nižšie nájdete hodnoty pre jednotlivé zariadenia.

 • záchodová misa - 50 m3 / h
 • umývadlo - 25 m3 / h
 • pisoár - 30 m3 / h
 • sprcha - 150 m3 / h


 

Počet ľudí v miestnosti

Ak máte miestnosti, v ktorých sa pohybuje naraz viac ľudí, je potrebné vziať ohľad aj na toto. Štandardne sa počíta 30 m3 / h na osobu. Pokiaľ ide ale o fajčiarov alebo o osoby vykonávajúce fyzickú prácu, počítajte radšej 50 m3 / h.


Vzdialenosť odsávanej vzdušniny (dĺžka potrubia)

Dĺžka potrubia, ktorým vzduch odsávame z miestnosti, je samozrejme tiež dôležitý parameter. V prípade zle zvoleného ventilátora môže nastať problém s nedostatočným odsatím vzduchu. Po vypnutí sa navyše odsatý vzduch môže držať v potrubí a vracať sa späť do miestnosti.


 

Pre ľahšiu orientáciu môžete pracovať s týmito parametrami:

 • Priemer ventilátora 80 mm je schopný dopraviť vzduch v potrubí s dĺžkou do 5 metrov (ventilátory s týmto priemerom sú vyrábané v radiálnom prevedení, ktoré má vyšší tlak než axiálne ventilátory).
 • Priemer ventilátora 100 mm je schopný dopraviť vzduch v potrubí s dĺžkou napr. od 2 do 5 metrov v závislosti od výkonu ventilátora.
 • Priemer ventilátora 125 mm je schopný dopraviť vzduch v potrubí s dĺžkou do 7 metrov (v ideálnych podmienkach do 8 metrov) v závislosti na výkone ventilátora.
 • Priemer ventilátora 150 mm je schopný dopraviť vzduch v potrubí s dĺžkou do 9 metrov (v ideálnom prípade 10 metrov), opäť záleží na výkone ventilátora.


 

Toto platí všeobecne pre domové i ostatné ventilátory. Drobné rozdiely sú u axiálnych a radiálnych prevedení. Radiálne ventilátory majú vyšší tlak, axiálne ventilátory potom vyšší prietok vzduchu.


Počet komponentov v zostave

Zabúdať by sa nemalo ani na počet komponentov v potrubí. Všeobecne platí, že čím viac komponentov v rozvodoch je, tým je potreba výkonnejší ventilátor. Každé koleno, každá odbočka v potrubí vytvára odpor, ktorý vám obmedzuje prietok vzduchu.
Príklad: Ak daný ventilátor zvládne odsať vzduch u priameho potrubia do vzdialenosti 5 metrov, pri použití dvoch kolien, odbočky a plastovej spätnej klapky už zvládne len dĺžku cca 3,5 - 4 metre.


 

Umiestnenie samotného ventilátora

Na záver je dobré myslieť aj na to, kde a kam chcete ventilátor umiestniť. Ak napríklad potrebujete umiestniť ventilátor priamo nad sprchovací kút alebo vaňu, odporúčame použitie ventilátora na 12V. Tým eliminujete riziko zásahu elektrickým prúdom. Na druhú stranu, vzhľadom k napájaniu majú tieto ventilátory menší výkon a s tým spojený menší prietok vzduchu.


 

Ďalšie možnosti

Pri výbere správneho ventilátora je dobré myslieť aj na ďalšie funkcie, ako je napríklad snímač vlhkosti, časovač, spätné klapky či automatické žalúzie.

 • Snímač vlhkosti zapne alebo vypne ventilátor podľa vopred definovaných podmienok.
 • Časovač vypne alebo zapne ventilátor v určitom čase, prípadne po určitej dobe vetrania.
 • Spätné klapky či automatické žalúzie slúžia na to, aby sa nasatý vzduch, nevracal z potrubia späť do miestnosti.
Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu Tovar v zníženej cene Posledné kusy Posledný kus Nedostupné Nedostupné NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Zľava Zľava Výpredaj Výpredaj Dopredaj Dopredaj Víťaz testu Víťaz testu Tip Tip Darček ZDARMA Darček ZDARMA Ukončenie predaja Cenový HIT Cenový HIT WIFI WIFI Bluetooth Bluetooth Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089