Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Tranformátory na prevod bezpečného 12V napätia

Tranformátory na prevod bezpečného 12V napätia


 


 

Čo je transformátor a kde ho použiť?

Transformátor je zariadenie, ktoré mení hodnotu elektrického napätia na vstupe na požadovanú výstupnú hodnotu. Používa sa hlavne kvôli bezpečnosti, a preto ho môžete využiť napríklad pri montáži ventilátora priamo nad vaňu, alebo sprchovací kút. Aké sú jeho parametre, ako ho vybrať a nainštalovať?


 

Kedy je to potreba transformátor?

Predovšetkým v tých prípadoch, v ktorých je k správnemu chodu elektrického spotrebiča vyžadované nižšie napätie, než aké je napätie elektrickej siete, teda nižšie ako 230V, napr. u kúpeľňových ventilátorov. V domácnosti sa najčastejšie používa k prevodu nízkeho napätia na 12V.


 

Typy transformátorov


 

Toroidné transformátory

Sú tvorené cievkou, resp. vinutým vodičom. Preto sú výrazne ťažšie a vždy ním prebieha striedavý prúd.


 

Elektronické transformátory

K prevodu napätie používa elektroniku, je teda oveľa ľahšie a väčšinou pomocou diód usmerňuje prúd na jednosmerný.


 

Transformátory sú skonštruované primárne kvôli bezpečnosti

Hlavným dôvodom, prečo sú zariadenia konštruované na 12V, je bezpečnosť. U malého napätia je riziko úrazu elektrickým prúdom minimálne. Tieto spotrebiče sú preto vhodné najmä do miest, kde hrozí priamy kontakt s vodou, čo je vo väčšine domácností hlavne kúpeľňa.A práve v kúpeľni sú z hľadiska elektroinštalácie stanovené tzv. Ochranné zóny, ktoré sú označené číslami 0 až 4, pričom v zóne 0 je povolené maximálne napätie 12V. Ak teda chceme umiestniť kúpeľňový ventilátor napríklad do sprchovacieho kúta či priamo nad vaňu, musíme si byť istí, že má ako zodpovedajúci stupeň krytia proti vniku kvapaliny, tak 12V napájania.


 

Na čo si dať pozor pri inštalácii transformátora

Pri inštalácii transformátora je potom potrebné pamätať na to, že pracuje so vstupným napätím 230V. Nesmie byť teda v kúpeľni voľne usadený.

Ideálnym miestom pre montáž je napr. Sadrokartónový podhľad, suchý výklenok v stene oddelený od prostredia kúpeľne aspoň revíznymi dvierkami, susedná miestnosť či chodba. Aby nedochádzalo k prehriatiu, musí byť priestor dostatočne vetraný a zároveň by nemal byť výrazne vlhký.


 

Parametre dôležité pre výber transformátora

Pre výber vhodného transformátora sú rozhodujúcimi parametrami hodnota vstupného a výstupného napätia, v prípade kúpeľňového ventilátora je to teda 230V a 12V.

Ďalej potom výkon, ktorého hodnota vo wattoch (W) nesmie byť nižšia ako súčet hodnôt príkonu pripojených zariadení plus rezerva, stupeň krytia, ale tiež treba to, či je transformátor vybavený poistkou proti skratu, preťaženiu a prehriatiu.


 

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu Tovar v zníženej cene Posledné kusy Posledný kus Nedostupné Nedostupné NEW NEW Doprava zdarma Doprava zdarma Zľava Zľava Výpredaj Výpredaj Dopredaj Dopredaj Víťaz testu Víťaz testu Tip Tip Darček ZDARMA Darček ZDARMA Ukončenie predaja Cenový HIT Cenový HIT WIFI WIFI Bluetooth Bluetooth Diaľkové ovládanie Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089