Grafické informace vlevo
 Operátor +421 903 878 089
 Platobné karty Prijímame platby
Certifikovany obchod

Tento e-shop je certifikovaný.

 

Ako vybrať ventilátor

Ventilátor je dobrým spoločníkom v horúcich letných mesiacoch. Jeho výber by ste preto nemali podceňovať. Zamerajte sa na výkon, umiestnenie a hlučnosť. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa správne rozhodnúť a spríjemniť si aj tie najväčšie horúčavy.


 

Spôsob a frekvencia využívania.


 

Rozhodne najdôležitejšia otázka, pri ktorej vám môže pomôcť matematický výpočet. Aby ventilátor dokázal efektívne meniť vzduch, záleží na počte týchto výmen. Pre obytné priestory bývajú nevyhnutné 1 až 2, v kanceláriách 5 až 8 v priebehu hodiny. V prípade špecifických priestorov ako napríklad kuchyňa však možno hovoriť až o 20 výmenách vzduchu. Zakaždým treba vziať do úvahy aj typ ventilátora. Niektoré modely vyvetrajú len malé miestnosti, resp. neponúkajú možnosť rotácie. 


 

Náročnosť obsluhy

Základná manipulácia s ventilátorom by mala byť čo najjednoduchšia. Súčasťou niektorých modelov je i diaľkový ovládač, prostredníctvom ktorého ich môžete nielen zapnúť či vypnúť, ale zároveň tiež regulovať rýchlosť otáčania lopatiek a ďalšie funkcie.


 

Skladnosť a prenášanie

Tieto vlastnosti budete zohľadňovať najmä pri stolných, stojanových alebo stĺpových ventilátoroch s hmotnosťou nepresahujúcou 10 kilogramov. Ich obmedzením preto bude skôr prívodný elektrický kábel. Pokiaľ ide o skladnosť, ventilátory možno bez problémov uložiť do škatule a počas zimy uchovávať v suchom prostredí chránenom pred vlhkosťou.


 

Bezpečnosť

Pokiaľ máte doma deti alebo domáce zvieratá, určite budete myslieť aj na tento faktor. Ventilátory v tomto smere disponujú napríklad hustou mriežkou obklopujúcou otáčajúce sa lopatky. Takisto záleží na stabilite prístroja. Pokiaľ je to možné, ventilátor umiestnite mimo dosah detí i zvierat, prípadne takým spôsobom, aby nehrozilo jeho jednoduché prevrátenie.Bezpečnosť zvyšujú aj špeciálne protišmykové nožičky.


 

Kvalita prevedenia

Vo všeobecnosti platí: čím viac kovových prvkov, tým kvalitnejší model. Lopatky bývajú často vyhotovené z plastu alebo dreva. Svoju pozornosť sústreďte i na lícovanie jednotlivých častí prístroja, ktoré by mali bez problémov zapadať. Ak máte možnosť, ventilátor si pred jeho zakúpením vyskúšajte – dbajte na to, či niektorý diel „neklepoce“.


 

Dizajn

V tejto súvislosti záleží na tom, kde budete ventilátor využívať. Pokiaľ hľadáte model vhodný do bytu, nemusíte si hneď zvoliť klasický typ s vrtuľou. Naopak, ventilátor sa môže stať zaujímavým designovým prvkom. Spomeňme napríklad verzie bez lopatiek alebo podlahové varianty. Z množstva farebných prevedení si vyberie prakticky každý.


 

Prevedenie ventilátorov


 

Stolné

Cenovo najdostupnejšie riešenie, avšak s najmenším výkonom. Tieto modely najčastejšie nájdete na kancelárskych stoloch. Ich výhodou je možnosť nastavenia sklonu či rýchlosti.


 

Stojanové

Vyzerá rovnako ako jeho stolný kolega, len má vyšší stojan, ktorý umiestnite na podlahu. Často ho využijete na chodbe, pri pracovnom stole alebo vedľa sedacej súpravy. Oceníte jeho jednoduché ovládanie, nepoteší vás však menšia stabilita prístroja.


 

Stĺpové

Ide o špecifickú odnož stojanového modelu, avšak bez lopatiek. Z tohto dôvodu je, čo sa týka ochladzovania vzduchu, menej výkonný. Na druhej strane ponúka moderný a dômyselný design.


 

Axiálne

Najčastejšia a najvhodnejšia možnosť pre malé miestnosti, ako sú toalety, kúpeľne alebo sprchy.


 

Stropné

Tento typ, ktorý je napevno ukotvený k stropu, môžete využívať počas celého roka. V zime vo vašom byte rozprúdi teplý vzduch, v rámci zimného módu zasa zo spodnej časti miestnosti „vytiahne“ nahor chladný vzduch a teplý, naopak, potlačí smerom nadol. Nie je však prenosný a spájajú sa s ním i vyššie finančné náklady.


 

Nástenné

Tieto modely nájdete na trhu len zriedkavo. Najčastejšie sa využívajú na odvetrávanie priestorov.


 

Podlahové

V porovnaní s ostatnými druhmi ponúka viac ako dvojnásobný výkon. Predstavuje ideálne riešenie do väčších miestností a rodinných domov. V záujme dosiahnutia rovnomerného prúdenia vzduchu ventilátor odporúčame nastaviť čelom k stene alebo stropu. 


 

Rozhodujúce parametre


 

Výška

Môže byť rôzna. Všetko závisí od typu konštrukcie. Zatiaľčo niektoré stolné ventilátory neprekračujú 50 cm, stojanové sa týčia do výšky minimálne 120 cm.


 

Šírka

V tomto prípade platí to isté, čo pri výške - opäť záleží na type konštrukcie ventilátora. V prípade stojanových býva najčastejšie v rozpätí od 35 do 40 cm. 


 

Priemer vrtule/ventilátora

Aj tento rozmer sa líši v závislosti od jednotlivých druhov modelov. U bežného stolného ventilátora to môže byť 30 cm, pri veľkých stropných zariadeniach 130 cm a viac. 


 

Hlučnosť

Ventilátor bude prakticky vždy umiestnený v interiéri. Z tohto dôvodu myslite na to, aby jeho prevádzka čo najmenej rušila okolie. Len pre predstavu – hluk na úrovni maximálne 30 dB znamená mimoriadne tichý chod, 30-50 dB predstavuje štandardnú hlučnosť. Modely presahujúce viac ako 50 dB už môžu pôsobiť rušivo. 


 

Príkon

Táto hodnota, udávaná vo wattoch, označuje množstvo energie odoberané z elektrickej siete. Najčastejšie sa môžete stretnúť s úrovňou od 15 do 70 wattov.


 

Vzduchový výkon a počet výmen vzduchu

V tomto smere opäť majte na pamäti objem miestnosti a koeficient výmeny vzduchu pre konkrétne priestory. V prípade obývačky ide o 1 či 2, kúpeľne 5 až 8, kancelárie 5 až 9 a v prípade kuchyne ide o 6 až 10 výmen vzduchu v priebehu hodiny. Na to, aby bol tento proces efektívny, musíte si vypočítať potrebný výkon. Stačí vynásobiť objem miestnosti (dĺžka x šírka x výška) požadovaným počtom výmen vzduchu.


 

Dĺžka prívodného kábla

Zjednodušene možno konštatovať, že čím dlhší kábel, tým vyššia využiteľnosť ventilátora. Ideálne by mal dosahovať aspoň 1,5 m. Prípadné nedostatky však vždy vyriešite pomocou predlžovacieho kábla.  


 

Funkcie, ktoré vám spríjemnia život


 

• Regulovanie výkonu – nevyhnutnosť každého modelu. Pokiaľ nechcete, aby ventilátor zakaždým pracoval na 100 %, jeho výkon môžete obmedziť a tým aj stlmiť. 


 

• Nastavenie sklonu – vďaka kĺbu možno ventilátor nakloniť smerom nahor či nadol. 


 

• Nastavenie rotácie – ak ventilátor postavíte do rohu, zásluhou rotácie rozprúdi vzduch v celej miestnosti. Túto funkciu je v prípade niektorých modelov možné iba zapnúť. Vyspelejšie prístroje umožňujú aj jej regulovanie. 


 

• Diaľkové ovládanie – táto funkcia jednoznačne prináša omnoho väčší komfort, nakoľko kvôli jednotlivým nastaveniam ventilátora nie ste nútení neustále vstávať. Diaľkové ovládanie uľahčí život rovnako, ako každý prístroj ponúkajúci takúto možnosť. 


 

• Nočný režim – v noci postupne ochladzuje vzduch v miestnosti, čo znamená predovšetkým tiché a nenápadné otáčanie lopatiek ventilátora. 


 

• Displej – zobrazuje rôzne informácie, od zoznamu zapnutých funkcií až po údaj o aktuálnom výkone, resp. iba hodiny alebo stopky. 


 

• Prírodný vánok – funkcia simulujúca vetrík v prírode. Tento spôsob prúdenia vzduchu ventilátor dosahuje pozvoľnou zmenou otáčok, v dôsledku čoho sa mení aj rýchlosť „vánku“. 


 

• Ionizácia – prostredníctvom tejto technológie ventilátor „čistí“ vzduch. V niektorých prípadoch musíte túto funkciu aktivovať, inokedy sa spustí automaticky. 

Filtrovať podľa parametrov
Filtrovanie podľa stavu NEW Doprava zdarma Zľava Výpredaj Dopredaj Víťaz testu Tip Darček ZDARMA Cenový HIT WIFI Bluetooth Diaľkové ovládanie
Filtrovanie podľa ceny
12
DOPRAVA ZDARMA
Pri objednávke
nad 50€
KAMENNÁ PREDAJŇA
Navigovať do obchodu
VŠETKO O VAŠOM ÚČTE
zobrazit účet
HELPDESK

Potrebuje poradiť?
       Neváhajte a volajte     
+421 903 878 089